Skip to main content

Fjodor Michajlovič Dostojevskij: Zločin a trest

Čítanie povinnej literatúry som na strednej škole zanedbával, možno až na Otca Goriota od Balzaca. Radšej som si prečítal Tolkiena alebo Asimova a nie tie "divné psycho-drámy", ktoré majú veľa strán a dej, ktorý sa dá napísať v skratke na tri strany.
S postupom času som sa k niektorým dielam vrátil a na Zločin a trest som sa chystal niekoľko rokov. Myslím, že bolo dobré sa k tejto knihe dostať neskôr.

Knihu som dostal do daru, asi pred dvoma alebo troma rokmi. Je to staré slovenské vydanie z roku 1965 - SVKL. Celú knihu som prečítal asi za dva mesiace a čítal som ju v autobuse do a zo školy.

Dej som samozrejme zhruba poznal zo strednej školy. Hlavná zápletka je v knihe síce veľmi dôležitá, no popri nej sa deje veľmi veľa vecí, ktoré rozvíjajú postavy a lepšie sa chápe ich charakter. Páčil sa mi motív, ktorý donútil Raskoľnikova spáchať vraždu. Zaujímavý je článok, ktorý vyjadroval jeho postoj k činu, ktorý spáchal. K tomuto článku sa dostal vyšetrovateľ Fomič, ktorý je podľa mňa asi najzaujímavejšia postava v knihe. Brilantne drží Raskoľnikova v šachu a on je tak odsúdený na trýznivé myšlienky svojho svedomia.

Nerobím si poznámky z knihy, ktorú čítam, ale pri tejto ľutujem, že som tak nespravil. Našiel som tam veľa pekných viet a keďže má veľa strán a čítal som ju celkom dlhú dobu, tak ľahko som ich znova nenašiel.

Dostojevskij je asi fakt dobrý v psychike postáv. Veľakrát som si domyslel, ako sa môže postava naozaj cítiť. Tá duševná ťarcha, ktorú Raskoľnikov nesie, je prítomná skoro všade. Naopak, jeho priateľ Razumichin je potešením vždy keď sa objaví a je ako protipól (to mám z knihy). Páčilo sa mi aj ako sa Rozumichin zoznámi s Duňou, Raskoľnikovou sestrou. Ku koncu knihy sa Raskoľnikov zblíži so Soňou, s ktorou sa podelí o svoje útrapy. Koniec knihy je dosť smutný.

Bol to pekný zážitok. Nečakal som, že ma to bude tak zaujímať. Hlavne pri takom rozťahanom čítaní. Povedal som si, že Zločin a trest je dobré prečítať raz za 10 rokov. Vzhľadom na vek knihy - Dostojevskij ju dopísal v roku 1867 - je to obdivuhodné dielo.

Comments

Popular posts from this blog

Additional RAM to iMac and installation of some software and games

RAM upgrade

After Mac OS 9 updates I started to use this system. But after a short while I realized that I really need more RAM. It was almost impossible to work with more than one application. Therefore I was decided to buy 512 MB RAM.

I knew about one small shop with old computers on Favoritenstrasse (U6: between Taubstummengasse and Südtiroler Platz). I went there and asked about SDRAM PC100. Old but nice guy showed me some 512 MB modules for about 30 €. I didn't have so much money with me at that moment and I also wanted to visit that Mac shop once more. So I left the shop and forgot my umbrella there.

That Mac shop offered me the same kind of RAM for about 45-50 €. Hmm, .... No thanks. I went to my room and picked some money from bankomat. I returned to the computer shop and the seller offered me (except my umbrella - for free of course) one module for 24 €. It has not been tested yet. I have bought it and put in my iMac - and nothing happened. Bad, but I had to go to the school…

Yamaha S08 - sticky keys repair

My keyboard Yamaha S08 suffered from several "sticky keys" disease already a year, perhaps more. That saying, I am pretty bad piano player. However, I like to have my devices fully functional for any cases.
I have found a very helpful guide, but with no photos. I made some for better visualization of the repair.
First, I unfastened all screws from both sides:

Second, I unfastened all screws from a wooden base plate which were holding the part with electronics.


Then I unfastened the golden screws holding the whole keyboard to the wood. The keyboard was now accessible from both sides.

The last step is described in the following video. It was just removing the sticky keys and reinserting them without a metal spring coming inside. The end of the metal spring has been left outside of the key:


So far it works well!

Windows 7 RC Ultimate on HP Compaq nx6110

I have never tried Vista on my laptop, because it is well suited for WinXP and I don't like Vista. But what if you can download the new Win 7 RC for free?

I'm using Windows XP since I have bought my old laptop HP Compaq nx6110 (1,4 Ghz Celeron M, 768 MB RAM). WinXP runs on this laptop really fast and smoothly, but I have turned every "eyecandy" off and it looks like old Win95 now. But I like this neutral look.

Last week I was closed in my room for two days installing and trying different Linux distributions. After this time I ended with Arch Linux installed on my hard drive - system was stable and either WiFi worked well. Then I realized, that I have spent so much time and done nothing useful. So I decided to work with WinXP and don't bother with other OS (like 2 weeks with Mac OS X a month ago).

But NO. Incidentally I got to this website and started immediately download the iso image. The download process ran in Java and I had download speed about 800 KB/s, that…