Skip to main content

Bialetti Moka Express

Nie že by som bol veľký milovník kávy, ale mám ju rád. Resp. stále sa ju učím piť spôsobom, aby som nebol na nej závislý a aby káva mi chutila ako nápoj. Našťastie viem, že je to možné.

V byte máme stroj Braun na prekvapkávanú kávu cez papierový filter a po pár mesiacoch používania som zistil, že mi tá káva z neho vôbec nechutí. Vyriešil som to pridaním mlieka (laktosefrei) alebo umelým sladidlom. Doma na Slovensku máme jednoduchú malú espresso mašinku a pri troche neskromnosti poviem, že s ňou viem spraviť celkom dobrú kávu na nedeľné poobedie.

Dobré espresso je ale dosť drahá záležitosť a preto som občas nejak pretrpel tú šálku kávy, ktorú som preplnil umelými sladidlami. Minulý týždeň som si povedal, že umelých sladidiel mám dosť. Nerobia dobrotu môjmu tráviacemu traktu. A hneď nato mi došlo, že budem musieť vyriešiť prípravu kávy tak, aby mi chutila bez prísad.

Narazil som na dobrý blog Viktora Klima (aj a hlavne o káve). A narazil som naňho tak, že som zadal do Google výraz - koťogó. Moja teta mi občas robila kávu v tomto prehistorickom prístroji - a nazývala ho týmto maďarským názvom. Nechutila najhoršie a páčilo sa mi ako tento stroj funguje. I spomenul som si vtedy naň.

Chcel som originálny Moka Express od firmy Bialetti, ktorá ako prvá začala s jeho výrobou veľa rokov dozadu. Kúpil som ho vo Viedni v obchode Cuisinarum za 25,80 € - na 3 šálky (menšia konvica sa mi zdala príliš malá). Keď som robil kávu na ňom prvý krát, dal som tam kávy čo sa tam zmestilo a dostal som objem asi na jednu malú šálku (čomu aj zodpovedá veľkosť spodnej nádoby na vodu). Ale brutálne silnú. Mal som pocit, že účinkovala asi 12 hodín.

Používam Moka express sám a teraz doň dávam menej kávy a kávu potom riedim vodou - dostanem tak 2,5 dcl kávy - akurát na moju šálku. Ešte stále experimentujem. Používam pomletú kávu Jacobs Espresso Auslese, ktorá je určená do Moka Express (espresso kanvice). Chuť kávy je skvelá, nepridávam do nej nič a veľmi mi chutí ako nápoj. Možno viac ako naše domáce espresso.

Motivačné video:

Bialetti Moka Express from ronald ch. on Vimeo.Môj kávovar a zopár obrázkov z prípravy prvej kávy z neho:
Od Bialetti Moka Express


Comments

Popular posts from this blog

Additional RAM to iMac and installation of some software and games

RAM upgrade

After Mac OS 9 updates I started to use this system. But after a short while I realized that I really need more RAM. It was almost impossible to work with more than one application. Therefore I was decided to buy 512 MB RAM.

I knew about one small shop with old computers on Favoritenstrasse (U6: between Taubstummengasse and Südtiroler Platz). I went there and asked about SDRAM PC100. Old but nice guy showed me some 512 MB modules for about 30 €. I didn't have so much money with me at that moment and I also wanted to visit that Mac shop once more. So I left the shop and forgot my umbrella there.

That Mac shop offered me the same kind of RAM for about 45-50 €. Hmm, .... No thanks. I went to my room and picked some money from bankomat. I returned to the computer shop and the seller offered me (except my umbrella - for free of course) one module for 24 €. It has not been tested yet. I have bought it and put in my iMac - and nothing happened. Bad, but I had to go to the school…

#covid19 in the Upper West Side

As of today, New York’s total death toll rose to nearly 3,000, double what it was only three days earlier. The total confirmed cases in the world is 1,141,190 and more than 57,000 of those are in New York City alone. The news is full of sad stories. My family and friends are asking me about the situation in the city on a daily basis. It must be shocking for them to watch the news aboutNew York. But, in fact, how is my life in the Upper West Side?

My last day of work before this lockdown period was March 16th. That day, I gave some data to my colleague, packed my desktop computer in my hiking backpack and walked the 20 blocks home. A lucky move, because a few days later, our institute officially closed their doors. Since then, Mia and I have lived and worked together in my/our apartment, which is around 20 square meters large (200 square feet), in the Upper West Side of Manhattan.

Since Mia and I started dating, we had a rule to live together only after our engagement. We both wanted t…

Windows 7 RC Ultimate on HP Compaq nx6110

I have never tried Vista on my laptop, because it is well suited for WinXP and I don't like Vista. But what if you can download the new Win 7 RC for free?

I'm using Windows XP since I have bought my old laptop HP Compaq nx6110 (1,4 Ghz Celeron M, 768 MB RAM). WinXP runs on this laptop really fast and smoothly, but I have turned every "eyecandy" off and it looks like old Win95 now. But I like this neutral look.

Last week I was closed in my room for two days installing and trying different Linux distributions. After this time I ended with Arch Linux installed on my hard drive - system was stable and either WiFi worked well. Then I realized, that I have spent so much time and done nothing useful. So I decided to work with WinXP and don't bother with other OS (like 2 weeks with Mac OS X a month ago).

But NO. Incidentally I got to this website and started immediately download the iso image. The download process ran in Java and I had download speed about 800 KB/s, that…