Skip to main content

Albert-László Barabási: V pavučině sítí

Raz som čítal na stránke osel.cz článok o nervových spojeniach, ľudskom správaní a sieťach. Celkom ma to zaujalo, pretože už nejaký čas predtým som začal rozmýšľať o prepojeniach (sieťach) nielen v ľudskom organizme ale aj inde, napríklad v ekonomike alebo vo vzťahoch v spoločnosti. V článku bol odkaz na túto knihu, tak som si ju poznačil a keď o niekoľko mesiacov prišli Vianoce, poprosil som Ježiška o darček.

Meno autora mi nič nehovorilo, ale už po prečítaní prvých strán som si ho obľúbil a nevyzerá na nejakého zapadnutého vedca, skôr naopak. Rovnako preklad určite nerobil niekto neznalý problematiky, v knihe je veľa dobrých poznámok prekladateľa. Celkom mi bolo sympatické aplikovanie fyzikálnych javov do zdanlivo nesúvisiacich odvetví.

Problematika sietí začína zhruba od roku nula, pri rozšírení kresťanstva - efektívne rozširovanie evanjelií do hlavných sídiel apoštolom Pavlom. Pokračuje klasickým príkladom 7. mostov v Kaliningrade, cez náhodné siete, rovnomerné a mocninové rozdelenie až po bezškálové siete. Zraniteľnosť sietí je zvýraznená pri napadnutí Yahoo! Mafia Boy-om alebo rozosielaním vírusu Love Bug. Pri každom modeli sa uvedú problémy a nedostatky v porovnaní s reálnymi sieťami a navrhne sa riešenie, ktoré sa overí. Vedecký prístup. Viacmenej sa celá kniha odvoláva na internetovú sieť a jej správanie. Táto sieť poskytuje celkom dobré prostredie na vytvorenie modelu, ktorý by istým spôsobom mohol byť aplikovaný aj do iných oblastí.

Po teórii šiestich krokov sa predstaví ešte fantastickejšia teória a to koľko krokov delí ľubovolného herca (vo filmovej databáze) od Kevina Bacona. Môj ujo mal od neho 4 kroky, taká Zdena Studenková 3. Ide o vyhľadanie najkratšej cesty vďaka dobre zmapovanému prepojeniu filmového priemyslu. Orákulum Kevina Bacona je na tejto stránke: oracleofbacon.org.

Na konci knihy je celkom obsiahla časť, kde sú poznámky autora takmer ku každej strane. Dobrá recenzia knihy je na www.knihovnice.cz.
Táto kniha mi dala odpovede na niektoré moje otázky, prinútila ma premýšľať a ukázala nové problémy a prístupy. Možno sa ju oplatí prečítať aj viackrát.

Comments

Popular posts from this blog

First Hawaii, then Oregon

Why? Hawaii - the international conference on MR (ISMRM) happened to be in Honolulu in 2017. Oregon - to counterbalance volcanic islands with sunny beaches and volcanic mountain with snow.

Part One: No Glamping in Hawaiian Islands

Island One: KauaiAfter comfy 24-hour economy flights with Eva and Fabian, and just as I started to watch Moana, we landed in Lihue (Kauai). I assembled with Pedro, we took a rental car and quickly found our room in cosy Kauai Palms Hotel. For lunch next day we met Andrea in Kapaa and together we headed to see Wailua Falls, not far from Lihue. We left Andrea in Kapaa later that day and for our next night we were going to camp at Koke'e State Park Campground (thanks Evka for help with fixing my tent!). The night was very cold, roosters were loud and views from Kalalau Lookout were astonishing! It was time to warm up and see some beach so we decided to get a nice cup of coffee and visit a beach with restricted access for rental cars - Barking Sands Beach in 

Yamaha S08 - sticky keys repair

My keyboard Yamaha S08 suffered from several "sticky keys" disease already a year, perhaps more. That saying, I am pretty bad piano player. However, I like to have my devices fully functional for any cases.
I have found a very helpful guide, but with no photos. I made some for better visualization of the repair.
First, I unfastened all screws from both sides:

Second, I unfastened all screws from a wooden base plate which were holding the part with electronics.


Then I unfastened the golden screws holding the whole keyboard to the wood. The keyboard was now accessible from both sides.

The last step is described in the following video. It was just removing the sticky keys and reinserting them without a metal spring coming inside. The end of the metal spring has been left outside of the key:


So far it works well!

Inspiring music in Casey Neistat's vlogs

After watching a few vlogs by Casey Neistat on Youtube, I couldn't help notice the well-chosen music in the background. Particularly music by one artist named Julian Avila. Here is his music: https://soundcloud.com/julian_avila
Inspired, I took several months old videos I shot on GoPro Hero 2 when I was biking to Kahlenberg in the rain. After a few hours and two whiskeys, this came from my computer: