9. 3. 2009

Albert-László Barabási: V pavučině sítí

Raz som čítal na stránke osel.cz článok o nervových spojeniach, ľudskom správaní a sieťach. Celkom ma to zaujalo, pretože už nejaký čas predtým som začal rozmýšľať o prepojeniach (sieťach) nielen v ľudskom organizme ale aj inde, napríklad v ekonomike alebo vo vzťahoch v spoločnosti. V článku bol odkaz na túto knihu, tak som si ju poznačil a keď o niekoľko mesiacov prišli Vianoce, poprosil som Ježiška o darček.

Meno autora mi nič nehovorilo, ale už po prečítaní prvých strán som si ho obľúbil a nevyzerá na nejakého zapadnutého vedca, skôr naopak. Rovnako preklad určite nerobil niekto neznalý problematiky, v knihe je veľa dobrých poznámok prekladateľa. Celkom mi bolo sympatické aplikovanie fyzikálnych javov do zdanlivo nesúvisiacich odvetví.

Problematika sietí začína zhruba od roku nula, pri rozšírení kresťanstva - efektívne rozširovanie evanjelií do hlavných sídiel apoštolom Pavlom. Pokračuje klasickým príkladom 7. mostov v Kaliningrade, cez náhodné siete, rovnomerné a mocninové rozdelenie až po bezškálové siete. Zraniteľnosť sietí je zvýraznená pri napadnutí Yahoo! Mafia Boy-om alebo rozosielaním vírusu Love Bug. Pri každom modeli sa uvedú problémy a nedostatky v porovnaní s reálnymi sieťami a navrhne sa riešenie, ktoré sa overí. Vedecký prístup. Viacmenej sa celá kniha odvoláva na internetovú sieť a jej správanie. Táto sieť poskytuje celkom dobré prostredie na vytvorenie modelu, ktorý by istým spôsobom mohol byť aplikovaný aj do iných oblastí.

Po teórii šiestich krokov sa predstaví ešte fantastickejšia teória a to koľko krokov delí ľubovolného herca (vo filmovej databáze) od Kevina Bacona. Môj ujo mal od neho 4 kroky, taká Zdena Studenková 3. Ide o vyhľadanie najkratšej cesty vďaka dobre zmapovanému prepojeniu filmového priemyslu. Orákulum Kevina Bacona je na tejto stránke: oracleofbacon.org.

Na konci knihy je celkom obsiahla časť, kde sú poznámky autora takmer ku každej strane. Dobrá recenzia knihy je na www.knihovnice.cz.
Táto kniha mi dala odpovede na niektoré moje otázky, prinútila ma premýšľať a ukázala nové problémy a prístupy. Možno sa ju oplatí prečítať aj viackrát.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára