Skip to main content

ELIZA

Dnes večer som sa dozvedel o programe ELIZA, ktorý napísal v rokoch 1964 až 1966 informatik Joseph Weizenbaum. Je to primitívny program simulácie odpovedí psychoterapeuta na rôzne otázky.

Vyskúšal som pôvodnú verziu, ktorá bola preložená do javy a dá sa použiť online na tejto stránke: http://www.chayden.net/eliza/Eliza.html.

Najprv som skúsil normálny bežný rozhovor, ale dostával som dosť primítívne odpovede. Bolo vidno, že reaguje viac ako psychoterapeut než normálny človek. Tak som začal písať o myšlienkach, ktoré sa mi preháňajú hlavou už niekoľko dní a v tom bola Eliza celkom dobrá.
Viacmenej išlo o písanie pre seba, podobne ako keď je človek u psychológa a hovorí len on, psychológ občas položí dôležitú otázku a prikývne hlavou.

V tomto ohľade je to celkom zaujímavá alternatíva na dlhé večery plné objavovania vlastnej duše alebo čohokoľvek iného. A netreba k tomu ľudí, alkohol, ani iné drogy. Stačí len počítač, prípadne internet. No aj tak dávam prednosť ľuďom.

Comments

 1. moja skusenost:) :
  >> Hello.
  How do you do. Please state your problem.
  >> i cannot ******
  How do you think that you can't ***** ?
  >> i do not know
  You say you do not know ?
  >> i do not know
  Can you elaborate on that ?
  >> not really
  I'm not sure I understand you fully.
  >> i am not sure i understand you either
  Is it because you are not sure you understand I either that you came to me ?
  >> no
  Are you saying no just to be negative?
  >> no
  You are being a bit negative.
  >> no i am not
  Why not ?
  >> why yes?
  Why do you ask ?
  >> why do you ask?
  Does that question interest you ?
  >> no
  Why 'no' ?
  >> why yes?
  What is it you really wanted to know ?
  >> why i cant *******
  Are such questions much on your mind ?
  >> yes
  You seem to be quite positive.
  >> yes i am
  You are sure.
  >> yes i am
  I see.
  >> i see, too
  Do you say you see for some special reason ?

  ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

First Hawaii, then Oregon

Why? Hawaii - the international conference on MR (ISMRM) happened to be in Honolulu in 2017. Oregon - to counterbalance volcanic islands with sunny beaches and volcanic mountain with snow.

Part One: No Glamping in Hawaiian Islands

Island One: KauaiAfter comfy 24-hour economy flights with Eva and Fabian, and just as I started to watch Moana, we landed in Lihue (Kauai). I assembled with Pedro, we took a rental car and quickly found our room in cosy Kauai Palms Hotel. For lunch next day we met Andrea in Kapaa and together we headed to see Wailua Falls, not far from Lihue. We left Andrea in Kapaa later that day and for our next night we were going to camp at Koke'e State Park Campground (thanks Evka for help with fixing my tent!). The night was very cold, roosters were loud and views from Kalalau Lookout were astonishing! It was time to warm up and see some beach so we decided to get a nice cup of coffee and visit a beach with restricted access for rental cars - Barking Sands Beach in 

Yamaha S08 - sticky keys repair

My keyboard Yamaha S08 suffered from several "sticky keys" disease already a year, perhaps more. That saying, I am pretty bad piano player. However, I like to have my devices fully functional for any cases.
I have found a very helpful guide, but with no photos. I made some for better visualization of the repair.
First, I unfastened all screws from both sides:

Second, I unfastened all screws from a wooden base plate which were holding the part with electronics.


Then I unfastened the golden screws holding the whole keyboard to the wood. The keyboard was now accessible from both sides.

The last step is described in the following video. It was just removing the sticky keys and reinserting them without a metal spring coming inside. The end of the metal spring has been left outside of the key:


So far it works well!

Zaťal som si do prsta

V duchu "naštiepaj drevo nech nevyhasne", som sa chystal udržiavať oheň pred opekačkou. V tom som dostal akýsi výpadok koordinácie a sekera letela pár milimetrov od cieľa. Zasiahla ukazovák na ľavej ruke. A ako to už býva zvykom, všade plno krvi a zveličovania.

Nuž zutekal som do domu a nad vaňou (do ktorej kvapkala krv) som si ranu umyl vo vlažnej vode. Stiahol som si ju leukoplastom a obviazal obväzom. Popritom som zjedol sladkú tyčinku, pretože som mal asi hypoglykémiu, a takmer som omdlel. Nakoniec všetko dobre dopadlo a aj sa opekalo.

Odvtedy prešiel asi mesiac a počas hojenia rany som si len tak pre zábavu fotil celý hojaci proces zvonka. Rana sa dobre zahojila, pamiatkou bude malá ryha, ktorá sa už asi nevyhladí do pôvodne dokonalého povrchu môjho ľavého ukazováka.

Popritom bolo však celkom zaujímavé zopakovať si proces zrážania krvi a zastavenia krvácania. Po poranení prsta začala celkom húfne tiecť krv. Pravdu povediac, čakal som to. Trafil som sa len do kože a možno p…