Skip to main content

Betty MacDonald: Vajce a ja

Túto knihu (okrem iného) nám na prednáške predstavil jeden skvelý kardiológ. Nikto z obecenstva (ja a spolužiak) o tejto knihe nepočul a vraj bola svojho času veľmi populárna. Až včera vo vlaku som sa dozvedel, že je to kniha pre ženy.

Tak som ju začal zháňať, ale spolužiak bol nakoniec úspešnejší a našiel ju v antikvariáte v Bratislave. Požičal mi ju a tak som sa ju chystal čítať. Zobral som si ju do Talianska, kde so mnou cestovala asi všade a tam som ju tuším prvý alebo druhý krát otvoril. Ale nie na dlho a tak potom ďalší mesiac ležala u mňa v izbe.

Napriek tomu ako som ju niekoľko krát začal čítať nechcelo sa mi prestať a stále ma zaujímalo ako to pôjde ďalej. Vajce a ja je celkom úprimným autobiografickým dielom a veľkou dávkou humoru. Čítal som ju nakoniec zase počas jazdy autobusom do a zo školy a niekedy som sa musel nahlas zasmiať. Toto mi zostalo ešte v pamäti a teraz odpisujem z knihy:

"Ale ženy ju nemajú v láske (Mary), lebo raz, keď načapala svojo starého so slúžkou, zapichla mu vidly do zadku tak hlboko, že museli zavolať doktora, aby ich vybral. Mary povedala, že aspoň to jej starého poučí, a ono ho to i poučilo, lebo z pichnutia ochrnul a umrel. Mary to hrozne dojalo, ale vyhlásila, že by to urobila zase, keby sa to opakovalo."

Príbeh je autorkin život od detstva, dospievania a ako sa vydala a odišla z mesta na druhý koniec krajiny, do hôr chovať na farmu sliepky. Stále sa objavuje protiklad mesto-vidiek a často z toho pochádza aj humor. Veľakrát som si pri čítaní knihy spomenul na moje detstvo na dedine a brigádu na farme vo Švajčiarsku. Veľa postáv z knihy by som ľahko priradil k niektorým ľuďom z môjho okolia alebo mojim známym. Je skutočne vidno, že autorka všetko prežila na vlastnej koži, hlavne ak čitateľ trocha pozná život na dedine alebo v horách.
A asi preto mala alebo má táto kniha taký úspech. Je to len vyrozprávaný jeden príbeh, ale vynikajúcim pútavým a vtipným štýlom. Hlavne žiadne zveličovania alebo neuveriteľné situácie.
Je to dobrá kniha, oplatí sa ju prečítať.

Comments

  1. Mne osobne sa ešte viac páči "Čo život dal a vzal".

    Betka Mc Donaldová spolu s Jamesom Herriotom sú autori, ktorých knihy mi vždy zlepšia náladu. Vyhovuje mi ich humor a láskavé nazeranie na rôzne ľudské charaktery.

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

First Hawaii, then Oregon

Why? Hawaii - the international conference on MR (ISMRM) happened to be in Honolulu in 2017. Oregon - to counterbalance volcanic islands with sunny beaches and volcanic mountain with snow.

Part One: No Glamping in Hawaiian Islands

Island One: KauaiAfter comfy 24-hour economy flights with Eva and Fabian, and just as I started to watch Moana, we landed in Lihue (Kauai). I assembled with Pedro, we took a rental car and quickly found our room in cosy Kauai Palms Hotel. For lunch next day we met Andrea in Kapaa and together we headed to see Wailua Falls, not far from Lihue. We left Andrea in Kapaa later that day and for our next night we were going to camp at Koke'e State Park Campground (thanks Evka for help with fixing my tent!). The night was very cold, roosters were loud and views from Kalalau Lookout were astonishing! It was time to warm up and see some beach so we decided to get a nice cup of coffee and visit a beach with restricted access for rental cars - Barking Sands Beach in 

Yamaha S08 - sticky keys repair

My keyboard Yamaha S08 suffered from several "sticky keys" disease already a year, perhaps more. That saying, I am pretty bad piano player. However, I like to have my devices fully functional for any cases.
I have found a very helpful guide, but with no photos. I made some for better visualization of the repair.
First, I unfastened all screws from both sides:

Second, I unfastened all screws from a wooden base plate which were holding the part with electronics.


Then I unfastened the golden screws holding the whole keyboard to the wood. The keyboard was now accessible from both sides.

The last step is described in the following video. It was just removing the sticky keys and reinserting them without a metal spring coming inside. The end of the metal spring has been left outside of the key:


So far it works well!

Inspiring music in Casey Neistat's vlogs

After watching a few vlogs by Casey Neistat on Youtube, I couldn't help notice the well-chosen music in the background. Particularly music by one artist named Julian Avila. Here is his music: https://soundcloud.com/julian_avila
Inspired, I took several months old videos I shot on GoPro Hero 2 when I was biking to Kahlenberg in the rain. After a few hours and two whiskeys, this came from my computer: