Skip to main content

Betty MacDonald: Vajce a ja

Túto knihu (okrem iného) nám na prednáške predstavil jeden skvelý kardiológ. Nikto z obecenstva (ja a spolužiak) o tejto knihe nepočul a vraj bola svojho času veľmi populárna. Až včera vo vlaku som sa dozvedel, že je to kniha pre ženy.

Tak som ju začal zháňať, ale spolužiak bol nakoniec úspešnejší a našiel ju v antikvariáte v Bratislave. Požičal mi ju a tak som sa ju chystal čítať. Zobral som si ju do Talianska, kde so mnou cestovala asi všade a tam som ju tuším prvý alebo druhý krát otvoril. Ale nie na dlho a tak potom ďalší mesiac ležala u mňa v izbe.

Napriek tomu ako som ju niekoľko krát začal čítať nechcelo sa mi prestať a stále ma zaujímalo ako to pôjde ďalej. Vajce a ja je celkom úprimným autobiografickým dielom a veľkou dávkou humoru. Čítal som ju nakoniec zase počas jazdy autobusom do a zo školy a niekedy som sa musel nahlas zasmiať. Toto mi zostalo ešte v pamäti a teraz odpisujem z knihy:

"Ale ženy ju nemajú v láske (Mary), lebo raz, keď načapala svojo starého so slúžkou, zapichla mu vidly do zadku tak hlboko, že museli zavolať doktora, aby ich vybral. Mary povedala, že aspoň to jej starého poučí, a ono ho to i poučilo, lebo z pichnutia ochrnul a umrel. Mary to hrozne dojalo, ale vyhlásila, že by to urobila zase, keby sa to opakovalo."

Príbeh je autorkin život od detstva, dospievania a ako sa vydala a odišla z mesta na druhý koniec krajiny, do hôr chovať na farmu sliepky. Stále sa objavuje protiklad mesto-vidiek a často z toho pochádza aj humor. Veľakrát som si pri čítaní knihy spomenul na moje detstvo na dedine a brigádu na farme vo Švajčiarsku. Veľa postáv z knihy by som ľahko priradil k niektorým ľuďom z môjho okolia alebo mojim známym. Je skutočne vidno, že autorka všetko prežila na vlastnej koži, hlavne ak čitateľ trocha pozná život na dedine alebo v horách.
A asi preto mala alebo má táto kniha taký úspech. Je to len vyrozprávaný jeden príbeh, ale vynikajúcim pútavým a vtipným štýlom. Hlavne žiadne zveličovania alebo neuveriteľné situácie.
Je to dobrá kniha, oplatí sa ju prečítať.

Comments

  1. Mne osobne sa ešte viac páči "Čo život dal a vzal".

    Betka Mc Donaldová spolu s Jamesom Herriotom sú autori, ktorých knihy mi vždy zlepšia náladu. Vyhovuje mi ich humor a láskavé nazeranie na rôzne ľudské charaktery.

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Additional RAM to iMac and installation of some software and games

RAM upgrade

After Mac OS 9 updates I started to use this system. But after a short while I realized that I really need more RAM. It was almost impossible to work with more than one application. Therefore I was decided to buy 512 MB RAM.

I knew about one small shop with old computers on Favoritenstrasse (U6: between Taubstummengasse and Südtiroler Platz). I went there and asked about SDRAM PC100. Old but nice guy showed me some 512 MB modules for about 30 €. I didn't have so much money with me at that moment and I also wanted to visit that Mac shop once more. So I left the shop and forgot my umbrella there.

That Mac shop offered me the same kind of RAM for about 45-50 €. Hmm, .... No thanks. I went to my room and picked some money from bankomat. I returned to the computer shop and the seller offered me (except my umbrella - for free of course) one module for 24 €. It has not been tested yet. I have bought it and put in my iMac - and nothing happened. Bad, but I had to go to the school…

Yamaha S08 - sticky keys repair

My keyboard Yamaha S08 suffered from several "sticky keys" disease already a year, perhaps more. That saying, I am pretty bad piano player. However, I like to have my devices fully functional for any cases.
I have found a very helpful guide, but with no photos. I made some for better visualization of the repair.
First, I unfastened all screws from both sides:

Second, I unfastened all screws from a wooden base plate which were holding the part with electronics.


Then I unfastened the golden screws holding the whole keyboard to the wood. The keyboard was now accessible from both sides.

The last step is described in the following video. It was just removing the sticky keys and reinserting them without a metal spring coming inside. The end of the metal spring has been left outside of the key:


So far it works well!

Windows 7 RC Ultimate on HP Compaq nx6110

I have never tried Vista on my laptop, because it is well suited for WinXP and I don't like Vista. But what if you can download the new Win 7 RC for free?

I'm using Windows XP since I have bought my old laptop HP Compaq nx6110 (1,4 Ghz Celeron M, 768 MB RAM). WinXP runs on this laptop really fast and smoothly, but I have turned every "eyecandy" off and it looks like old Win95 now. But I like this neutral look.

Last week I was closed in my room for two days installing and trying different Linux distributions. After this time I ended with Arch Linux installed on my hard drive - system was stable and either WiFi worked well. Then I realized, that I have spent so much time and done nothing useful. So I decided to work with WinXP and don't bother with other OS (like 2 weeks with Mac OS X a month ago).

But NO. Incidentally I got to this website and started immediately download the iso image. The download process ran in Java and I had download speed about 800 KB/s, that…