Skip to main content

Teória komentárov

Z času na čas hodnotím filmy na csfd.cz. I zazdalo sa mi, že komentáre sa pri rôzne hodnotených filmoch rôznia. Myslel som si, že pri najlepšie hodnotených filmoch sú komentáre kratšie, pretože stačí napísať "geniálne", "vynikajúce" a je jasné, že väčšina vecí na filme je prevedená majstrovsky. Pri stredne hodnotených filmoch som si myslel, že tam bude komentár dlhší, pretože sa bude viac polemizovať a pri zle hodnotených filmoch bude komentár veľmi krátky ako "odpad", "omyl kinematografie", čo hovorí za všetko.

Tak som sa rozhodol, že vyrátam priemerný počet znakov na komentár pri rôznych filmoch. Keďže sa mi to nechcelo robiť príliš dlho, vzal som náhodne 5 filmov (tých známejších) rôznych hodnotení. Začal som pri 90 % a potom ďalej vždy o približne 10 % menej.
Snažil som sa nájsť filmy približne rovnajúce sa danému hodnoteniu. Potreboval som zistiť počet komentárov k filmu a celkový počet znakov. Urobil som to tak, že som skopíroval všetky komentáre do OpenOffice-u a dal som nahradiť text profil/všetky komentáre užívateľa prázdnym znakom a tak som zistil počet komentárov a zmazal som tak znaky, ktoré s komentárom nesúvisia. Z celkového počtu znakov som odrátal znaky hviezdičiek podľa hodnotenia a 7 znakov na 1 komentár, čo predstavovalo priemerný počet znakov v mene. Za znak sa považuje aj medzera (" "), ale medzery som neodčítal. Možno bolo treba odčítať asi 3 znaky na 1 meno kvôli medzerám.

Vyšlo mi niečo takéto - počet znakov na komentár:
90 % filmy: 365
80 % filmy: 321,5
70 % filmy: 360
60 % filmy: 338
50 % filmy: 320

... a ďalej sa mi nechcelo, pretože sa vôbec nepotvrdil môj predpoklad. Chcelo by to lepší štatistický súbor a tiež lepšie spracovanie komentárov, možno som sa niekde dopustil chyby, ale aj tak si myslím, že výraznejšie rozdiely počte znakov na komentár nebudú. Takto je priemerný komentár rovnocenný aspoň pre filmy nad 50 %.

Comments

  1. K relevantným výsledkom by si sa dopracoval asi len vtedy, ak by si si vybral povedzme 20 používateľov (čím viac, tým lepšie) a 10 filmov odlišujúcich sa percentami (90%, 80%, 70% atď), ktoré však všetci tebou vybraní používatelia aj komentovali.
    Všetko totiž závisí od používateľa. Sú takí, ktorí jednovetne okomentujú film s 90% aj s 50% a takí, ktorí sa rozpíšu pri akomkoľvek filme.

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

First Hawaii, then Oregon

Why? Hawaii - the international conference on MR (ISMRM) happened to be in Honolulu in 2017. Oregon - to counterbalance volcanic islands with sunny beaches and volcanic mountain with snow.

Part One: No Glamping in Hawaiian Islands

Island One: KauaiAfter comfy 24-hour economy flights with Eva and Fabian, and just as I started to watch Moana, we landed in Lihue (Kauai). I assembled with Pedro, we took a rental car and quickly found our room in cosy Kauai Palms Hotel. For lunch next day we met Andrea in Kapaa and together we headed to see Wailua Falls, not far from Lihue. We left Andrea in Kapaa later that day and for our next night we were going to camp at Koke'e State Park Campground (thanks Evka for help with fixing my tent!). The night was very cold, roosters were loud and views from Kalalau Lookout were astonishing! It was time to warm up and see some beach so we decided to get a nice cup of coffee and visit a beach with restricted access for rental cars - Barking Sands Beach in 

Yamaha S08 - sticky keys repair

My keyboard Yamaha S08 suffered from several "sticky keys" disease already a year, perhaps more. That saying, I am pretty bad piano player. However, I like to have my devices fully functional for any cases.
I have found a very helpful guide, but with no photos. I made some for better visualization of the repair.
First, I unfastened all screws from both sides:

Second, I unfastened all screws from a wooden base plate which were holding the part with electronics.


Then I unfastened the golden screws holding the whole keyboard to the wood. The keyboard was now accessible from both sides.

The last step is described in the following video. It was just removing the sticky keys and reinserting them without a metal spring coming inside. The end of the metal spring has been left outside of the key:


So far it works well!

Zaťal som si do prsta

V duchu "naštiepaj drevo nech nevyhasne", som sa chystal udržiavať oheň pred opekačkou. V tom som dostal akýsi výpadok koordinácie a sekera letela pár milimetrov od cieľa. Zasiahla ukazovák na ľavej ruke. A ako to už býva zvykom, všade plno krvi a zveličovania.

Nuž zutekal som do domu a nad vaňou (do ktorej kvapkala krv) som si ranu umyl vo vlažnej vode. Stiahol som si ju leukoplastom a obviazal obväzom. Popritom som zjedol sladkú tyčinku, pretože som mal asi hypoglykémiu, a takmer som omdlel. Nakoniec všetko dobre dopadlo a aj sa opekalo.

Odvtedy prešiel asi mesiac a počas hojenia rany som si len tak pre zábavu fotil celý hojaci proces zvonka. Rana sa dobre zahojila, pamiatkou bude malá ryha, ktorá sa už asi nevyhladí do pôvodne dokonalého povrchu môjho ľavého ukazováka.

Popritom bolo však celkom zaujímavé zopakovať si proces zrážania krvi a zastavenia krvácania. Po poranení prsta začala celkom húfne tiecť krv. Pravdu povediac, čakal som to. Trafil som sa len do kože a možno p…