Skip to main content

Teória komentárov

Z času na čas hodnotím filmy na csfd.cz. I zazdalo sa mi, že komentáre sa pri rôzne hodnotených filmoch rôznia. Myslel som si, že pri najlepšie hodnotených filmoch sú komentáre kratšie, pretože stačí napísať "geniálne", "vynikajúce" a je jasné, že väčšina vecí na filme je prevedená majstrovsky. Pri stredne hodnotených filmoch som si myslel, že tam bude komentár dlhší, pretože sa bude viac polemizovať a pri zle hodnotených filmoch bude komentár veľmi krátky ako "odpad", "omyl kinematografie", čo hovorí za všetko.

Tak som sa rozhodol, že vyrátam priemerný počet znakov na komentár pri rôznych filmoch. Keďže sa mi to nechcelo robiť príliš dlho, vzal som náhodne 5 filmov (tých známejších) rôznych hodnotení. Začal som pri 90 % a potom ďalej vždy o približne 10 % menej.
Snažil som sa nájsť filmy približne rovnajúce sa danému hodnoteniu. Potreboval som zistiť počet komentárov k filmu a celkový počet znakov. Urobil som to tak, že som skopíroval všetky komentáre do OpenOffice-u a dal som nahradiť text profil/všetky komentáre užívateľa prázdnym znakom a tak som zistil počet komentárov a zmazal som tak znaky, ktoré s komentárom nesúvisia. Z celkového počtu znakov som odrátal znaky hviezdičiek podľa hodnotenia a 7 znakov na 1 komentár, čo predstavovalo priemerný počet znakov v mene. Za znak sa považuje aj medzera (" "), ale medzery som neodčítal. Možno bolo treba odčítať asi 3 znaky na 1 meno kvôli medzerám.

Vyšlo mi niečo takéto - počet znakov na komentár:
90 % filmy: 365
80 % filmy: 321,5
70 % filmy: 360
60 % filmy: 338
50 % filmy: 320

... a ďalej sa mi nechcelo, pretože sa vôbec nepotvrdil môj predpoklad. Chcelo by to lepší štatistický súbor a tiež lepšie spracovanie komentárov, možno som sa niekde dopustil chyby, ale aj tak si myslím, že výraznejšie rozdiely počte znakov na komentár nebudú. Takto je priemerný komentár rovnocenný aspoň pre filmy nad 50 %.

Comments

  1. K relevantným výsledkom by si sa dopracoval asi len vtedy, ak by si si vybral povedzme 20 používateľov (čím viac, tým lepšie) a 10 filmov odlišujúcich sa percentami (90%, 80%, 70% atď), ktoré však všetci tebou vybraní používatelia aj komentovali.
    Všetko totiž závisí od používateľa. Sú takí, ktorí jednovetne okomentujú film s 90% aj s 50% a takí, ktorí sa rozpíšu pri akomkoľvek filme.

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Additional RAM to iMac and installation of some software and games

RAM upgrade

After Mac OS 9 updates I started to use this system. But after a short while I realized that I really need more RAM. It was almost impossible to work with more than one application. Therefore I was decided to buy 512 MB RAM.

I knew about one small shop with old computers on Favoritenstrasse (U6: between Taubstummengasse and Südtiroler Platz). I went there and asked about SDRAM PC100. Old but nice guy showed me some 512 MB modules for about 30 €. I didn't have so much money with me at that moment and I also wanted to visit that Mac shop once more. So I left the shop and forgot my umbrella there.

That Mac shop offered me the same kind of RAM for about 45-50 €. Hmm, .... No thanks. I went to my room and picked some money from bankomat. I returned to the computer shop and the seller offered me (except my umbrella - for free of course) one module for 24 €. It has not been tested yet. I have bought it and put in my iMac - and nothing happened. Bad, but I had to go to the school…

Yamaha S08 - sticky keys repair

My keyboard Yamaha S08 suffered from several "sticky keys" disease already a year, perhaps more. That saying, I am pretty bad piano player. However, I like to have my devices fully functional for any cases.
I have found a very helpful guide, but with no photos. I made some for better visualization of the repair.
First, I unfastened all screws from both sides:

Second, I unfastened all screws from a wooden base plate which were holding the part with electronics.


Then I unfastened the golden screws holding the whole keyboard to the wood. The keyboard was now accessible from both sides.

The last step is described in the following video. It was just removing the sticky keys and reinserting them without a metal spring coming inside. The end of the metal spring has been left outside of the key:


So far it works well!

Windows 7 RC Ultimate on HP Compaq nx6110

I have never tried Vista on my laptop, because it is well suited for WinXP and I don't like Vista. But what if you can download the new Win 7 RC for free?

I'm using Windows XP since I have bought my old laptop HP Compaq nx6110 (1,4 Ghz Celeron M, 768 MB RAM). WinXP runs on this laptop really fast and smoothly, but I have turned every "eyecandy" off and it looks like old Win95 now. But I like this neutral look.

Last week I was closed in my room for two days installing and trying different Linux distributions. After this time I ended with Arch Linux installed on my hard drive - system was stable and either WiFi worked well. Then I realized, that I have spent so much time and done nothing useful. So I decided to work with WinXP and don't bother with other OS (like 2 weeks with Mac OS X a month ago).

But NO. Incidentally I got to this website and started immediately download the iso image. The download process ran in Java and I had download speed about 800 KB/s, that…