30. 5. 2010

Josemaría Escrivá: Cesta

Už ma nebavilo čítať knihy na skúšku tak som sa v pracovni môjho uja začal prehrabovať v knižnici (túto činnosť robím dosť často, má veľmi dobrý výber kníh).

Našiel som malú útlu knižku. Už z prvého pohľadu mi bolo jasné, že ide o kresťanskú literatúru. A taká ma celkom teraz zaujíma a začal som čítať. Autorom Cesty je zakladateľ Opus Dei - Josemaría Escrivá.

V knižke je 999 zamyslení na rôzne témy zo života - práca, viera, láska, ... Vlastne to nie sú až také zamyslenia, ale skôr dokonca provokujúce rady a podnety na zamyslenie. Občas som mal pocit, že niektoré boli až veľmi prísne. A neviem prečo, ale celá knižka bola ladená skôr pre mužov, niekedy som mal pocit, že pre kňazov.

Niektoré zamyslenia sa mi veľmi páčili a dostal som inšpiráciu, iné sa mi zdali na môj vkus príliš nábožensky fundamentálne - to neznamená zlé, ale ja som im nerozumel. Kniha sa mi páčila v tom ohľade, že robila človeka malým a učila byť pokorným a zároveň mu chcela pritom dodať odvahy, sily a chuť žiť. Nie som si celkom istý ako to všetko má do seba zapadať, no páčilo sa mi to. Napadlo ma, či by som v nej nenašiel dva protichodné body, aj keď neviem či by to malo zmysel, pretože táto téma nie je racionálna a vysvetliť by sa to dalo všelijako.

4 komentáre:

 1. hi, you have nice blog.. u can view also mine..http://akoniwares.blogspot.com

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Napríklad sa mi páčilo:

  196 Telu treba dať trochu menej než potrebuje, ináč nás zradí.

  600 Ty ... pyšný? - Na čo?

  alebo ešte aj

  405 Nemal si úspech? Veľmi dobre vieš, že nemôžeš stroskotať.
  Nie, že si nemal úspech, ale získal si skúsenosť. A teraz pokračuj!

  OdpovedaťOdstrániť
 3. No ale v tom pripade mozes byt pysny na tie skusenosti:)

  OdpovedaťOdstrániť