6. 6. 2010

Desmond Morris: The Naked Ape

Knihu mi odporučil požičal kamarát, že je vraj výborná. Autor ju napísal v šesťdesiatych rokoch minulého storočia a vydávaná je dodnes. Už to je celkom zaujímavé.

Autor je zoológ, ktorý sa podujal študovať človeka a jeho správanie z pohľadu jeho vedeckého oboru. Tento prístup sa mi zdal strašne zaujímavý a brilantný. Kniha je písaná veľmi jasne, zrorumiteľne a povedal by som, že až skromne. Nechýbal mi skeptický a racionálny pohľad.
V podstate tam nie je hluché miesto a postupne ma kniha k sebe pripútala. Čítať o tom, prečo sa ľudia správajú tak ako sa správajú alebo prečo vyzeráme inak, čo nás od zvierat odlišuje a ktoré pudy máme stále spoločné, je asi pre každého dôležitá a poučná téma.

Nedá sa povedať, že by v knihe človek našiel opdoveď na všetko, ale na hlavné otázky, ktoré trápia nielen nás, ale aj zvieratá, nájde možné odpovede nad ktorými sa musí aspoň trocha zamyslieť. Páčili sa mi najmä kapitoly Origins, Sex a Exploration.
Musím sa priznať, že koniec knihy som veľmi rýchlo prešiel, pretože mi bolo treba čítať literatúru na skúšky.

Najväčším prínosom pre mňa bol pohľad, ktorým autor človeka opisoval a porovnával s inými cicavcami. Tieto spoločné a odlišné znaky mi pomohli pochopiť nielen niektoré situácie správania sa ľudí, ale v neposlednom rade mi ponúkli aj iný pohľad na život.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára