Skip to main content

Sennheiser HD 555

V roku 2006 som bol na výstave High-End pozrieť sa na 6 miliónovú zostavu McIntosh. Pravdupovediac ma to veľmi nebralo. Hralo to síce nádherne, ale čo iné človek môže od takého nadupaného drahého kolosa čakať. Najväčším zážitkom výstavy bolo pre mňa počúvanie hudby na slúchadlách Sennheiser HD 650, čo je ich najvyšší model. Mal som so sebou svoje CD, takže som počul aj to, čo som dovtedy nepočul a to, čo som dovtedy počul, som počul oveľa lepšie a krajšie. Vtedy som si povedal, že keď budem veľký, kúpim si slúchadlá Sennheiser, trebárs aj 650-ky.


Cesta za HD 555 trvala asi 3 roky. Od prvého ročníka na VŠ si so spolužiakom hovoríme, aké si kúpime Sennheisery. Na jar som mal celkom dobrú ponuku objednať elektroniku z USA, asi cez n ľudí, kde n > 3. Najprv som nechcel nič, ani som nemal peniaze. Potom som však dostal výplatu a napadli ma slúchadlá. Nechcel som dať viac ako 3000 Sk, a tak najlepšie vyšli HD 555. Po akýchsi neúspechoch, som sa ani na konci prázdnin slúchadiel nedočkal. Zavrhol som teda možnosť objednávky cez n ľudí a rozhodol sa pre variantu s 1. človekom. Napísal som kamarátovi, ktorý v USA pracoval a mal sa vrátiť v septembri. Pre neho to nebol problém, tak som ich objednal (aj keď asi o 30 $ drahšie ako na jar a kurz tiež nebol o nič lepší), zaplatil cez Visu electron a nechal poslať na jeho adresu. Slúchadlá prišli minulú nedeľu (ešte raz dakujem Palo) a odvtedy som ich nechal zahrať veľkú časť mojej hudobnej zbierky.

Jeden z hlavných dôvodov prečo som sa rozhodol pre HD 555 bolo aj toto vyčerpávajúce fórum. Je tam asi všetko čo by mal kúpychtivý človek vedieť. Preto sa mi nechce písať vo forme nejakej odbornej recenzie.
Skvele mi padli na hlavu. Mäkkučké okoloušníky a nadhlavník (moje vymyslené názvy) sú skutočne stále komfortné a pohodlné aj po niekoľko hodinovom nosení. Uši sa do slúchadiel s prehľadom zmestia (aspoň tie moje a nie najmenšie). No pri teplejšom počasí sa uši môžu po nejakom čase "potiť". Slúchadlá sa dodávajú s redukciou na jack, takže ich nie je problém zapojiť do zvukovej karty. Ja som ich pripojil k notebooku, kde počúvam hudbu.

Ani neviem ktorú skladbu som počul ako prvú. Čo si pamätám bol krásny zvuk. Chcel som si naraz pustiť všetko, aby som zistil ako to všetko hrá. Bol to jednoducho zážitok, no pravdu povediac nebolo to ani veľké prekvapenie. Myslel som si, že budú hrať nádherne. Tam kde mali znieť basy hrali basy, tam kde výšky, výšky. Všetko to hralo ako malo. Žiadne oneskorenia, keď bol zvuk dynamický, bola to radosť počúvať nezávisle na interpretovi. To bolo vlastne prvé dni jedno. Hlavne, že som ich mohol mať na ušiach a počúvať ten zvuk. Prvý moment bol viac o zvuku ako o hudbe.
Skúšal som všetko cez 128 až 320 kbps mp3, nejaké ogg-y, flac, CD, hudobné DVD, DVD. Počúval som koľko som mohol a podľa chuti. Na mojom last.fm profile je to všetko pohromade. Čo si človek asi ihneď všimne, je zvláštne praskanie a nejaký divný zvuk u nízko bitratových skladieb. Niet sa čomu čudovať, na týchto slúchadlách som počul asi všetko čo sa počuť s mojim biednym sluchom dalo. Niekde je kompresia veľmi počuť. Samozrejme pri veľmi nízkych a veľmi vysokých frekvenciách. Mp3 do 192 kbps sa niekedy dajú v pohode počúvať, no nižšie kbps je už zlé. Na dobrý odposluch sú vhodné mp3 od 256 kbps. Tie zvuku až tak neublížili. Tých zopár ogg-ov čo mám, má bitrate okolo 120 kbps a nie je to žiadna sláva. Platí to isté čo pri 192 kbps mp3. Flac je radosť počúvať, ale nemám veľa skladieb v tomto formáte, len nejakú klasiku. Keďže mám celkom veľký priestor na hudbu, ripovať by som chcel už do tohto formátu. Aspoň tie kvalitné a obľúbené skladby a albumy. Audio na DVD je výborné. Rovnako ako aj sledovanie DVD filmov cez domáce kino (majú dosť dlhý kábel). Doma máme len stredotriedny Thomson, no aj tak to znelo celkom dobre. Na nejakom AV receiver-i YAMAHA s 7x100 W to musí byť iná káva.

Nebol som si istý ako slúchadlá utiahne moja zvukovka SoundMAX na notebook-u. Poradila si s nimi celkom dobre. Nechcelo by sa mi kupovať stereo zosilňovač a zapratávať miesto na stole. K tomu ďalšie magnetické pole. S iPod-om hrali slúchadlá ešte hlasnejšie a zvuk bol skvelý. Pri vysokej impedancií však dôjde k rýchlejšej spotrebe energie. Tieto slúchadlá však nie sú určené k prenosnému audiu.

Pre mňa sú HD 555 najlepšie slúchadlá, aké som mal na hlave a zároveň referenčné pre všetky ostatné. Po týždni som si na ich zvuk celkom zvykol a veľmi mi vyhovuje. Aj keď som počul HD 650, nemôžem ich porovnať z dôvodu celkového času, počas ktorého sedeli na mojej hlave. 650-ky som len skúšal, no 555-ky som naozaj počul. A počúvam stále, aj teraz (hrá mi Nirvana live), a dúfam, že mi vydržia veľmi dlho. Nenašiel som na nich jedinú chybu. Po týždni počúvania 5/5.


Dobré linky:
http://avforum.zive.cz/
http://www.headphone.com/products/headphones/full-size/sennheiser-hd-555.php
http://www.dansdata.com/hd555.htm

Comments

Popular posts from this blog

Additional RAM to iMac and installation of some software and games

RAM upgrade

After Mac OS 9 updates I started to use this system. But after a short while I realized that I really need more RAM. It was almost impossible to work with more than one application. Therefore I was decided to buy 512 MB RAM.

I knew about one small shop with old computers on Favoritenstrasse (U6: between Taubstummengasse and Südtiroler Platz). I went there and asked about SDRAM PC100. Old but nice guy showed me some 512 MB modules for about 30 €. I didn't have so much money with me at that moment and I also wanted to visit that Mac shop once more. So I left the shop and forgot my umbrella there.

That Mac shop offered me the same kind of RAM for about 45-50 €. Hmm, .... No thanks. I went to my room and picked some money from bankomat. I returned to the computer shop and the seller offered me (except my umbrella - for free of course) one module for 24 €. It has not been tested yet. I have bought it and put in my iMac - and nothing happened. Bad, but I had to go to the school…

#covid19 in the Upper West Side

As of today, New York’s total death toll rose to nearly 3,000, double what it was only three days earlier. The total confirmed cases in the world is 1,141,190 and more than 57,000 of those are in New York City alone. The news is full of sad stories. My family and friends are asking me about the situation in the city on a daily basis. It must be shocking for them to watch the news aboutNew York. But, in fact, how is my life in the Upper West Side?

My last day of work before this lockdown period was March 16th. That day, I gave some data to my colleague, packed my desktop computer in my hiking backpack and walked the 20 blocks home. A lucky move, because a few days later, our institute officially closed their doors. Since then, Mia and I have lived and worked together in my/our apartment, which is around 20 square meters large (200 square feet), in the Upper West Side of Manhattan.

Since Mia and I started dating, we had a rule to live together only after our engagement. We both wanted t…

Windows 7 RC Ultimate on HP Compaq nx6110

I have never tried Vista on my laptop, because it is well suited for WinXP and I don't like Vista. But what if you can download the new Win 7 RC for free?

I'm using Windows XP since I have bought my old laptop HP Compaq nx6110 (1,4 Ghz Celeron M, 768 MB RAM). WinXP runs on this laptop really fast and smoothly, but I have turned every "eyecandy" off and it looks like old Win95 now. But I like this neutral look.

Last week I was closed in my room for two days installing and trying different Linux distributions. After this time I ended with Arch Linux installed on my hard drive - system was stable and either WiFi worked well. Then I realized, that I have spent so much time and done nothing useful. So I decided to work with WinXP and don't bother with other OS (like 2 weeks with Mac OS X a month ago).

But NO. Incidentally I got to this website and started immediately download the iso image. The download process ran in Java and I had download speed about 800 KB/s, that…