Skip to main content

Sennheiser HD 555

V roku 2006 som bol na výstave High-End pozrieť sa na 6 miliónovú zostavu McIntosh. Pravdupovediac ma to veľmi nebralo. Hralo to síce nádherne, ale čo iné človek môže od takého nadupaného drahého kolosa čakať. Najväčším zážitkom výstavy bolo pre mňa počúvanie hudby na slúchadlách Sennheiser HD 650, čo je ich najvyšší model. Mal som so sebou svoje CD, takže som počul aj to, čo som dovtedy nepočul a to, čo som dovtedy počul, som počul oveľa lepšie a krajšie. Vtedy som si povedal, že keď budem veľký, kúpim si slúchadlá Sennheiser, trebárs aj 650-ky.


Cesta za HD 555 trvala asi 3 roky. Od prvého ročníka na VŠ si so spolužiakom hovoríme, aké si kúpime Sennheisery. Na jar som mal celkom dobrú ponuku objednať elektroniku z USA, asi cez n ľudí, kde n > 3. Najprv som nechcel nič, ani som nemal peniaze. Potom som však dostal výplatu a napadli ma slúchadlá. Nechcel som dať viac ako 3000 Sk, a tak najlepšie vyšli HD 555. Po akýchsi neúspechoch, som sa ani na konci prázdnin slúchadiel nedočkal. Zavrhol som teda možnosť objednávky cez n ľudí a rozhodol sa pre variantu s 1. človekom. Napísal som kamarátovi, ktorý v USA pracoval a mal sa vrátiť v septembri. Pre neho to nebol problém, tak som ich objednal (aj keď asi o 30 $ drahšie ako na jar a kurz tiež nebol o nič lepší), zaplatil cez Visu electron a nechal poslať na jeho adresu. Slúchadlá prišli minulú nedeľu (ešte raz dakujem Palo) a odvtedy som ich nechal zahrať veľkú časť mojej hudobnej zbierky.

Jeden z hlavných dôvodov prečo som sa rozhodol pre HD 555 bolo aj toto vyčerpávajúce fórum. Je tam asi všetko čo by mal kúpychtivý človek vedieť. Preto sa mi nechce písať vo forme nejakej odbornej recenzie.
Skvele mi padli na hlavu. Mäkkučké okoloušníky a nadhlavník (moje vymyslené názvy) sú skutočne stále komfortné a pohodlné aj po niekoľko hodinovom nosení. Uši sa do slúchadiel s prehľadom zmestia (aspoň tie moje a nie najmenšie). No pri teplejšom počasí sa uši môžu po nejakom čase "potiť". Slúchadlá sa dodávajú s redukciou na jack, takže ich nie je problém zapojiť do zvukovej karty. Ja som ich pripojil k notebooku, kde počúvam hudbu.

Ani neviem ktorú skladbu som počul ako prvú. Čo si pamätám bol krásny zvuk. Chcel som si naraz pustiť všetko, aby som zistil ako to všetko hrá. Bol to jednoducho zážitok, no pravdu povediac nebolo to ani veľké prekvapenie. Myslel som si, že budú hrať nádherne. Tam kde mali znieť basy hrali basy, tam kde výšky, výšky. Všetko to hralo ako malo. Žiadne oneskorenia, keď bol zvuk dynamický, bola to radosť počúvať nezávisle na interpretovi. To bolo vlastne prvé dni jedno. Hlavne, že som ich mohol mať na ušiach a počúvať ten zvuk. Prvý moment bol viac o zvuku ako o hudbe.
Skúšal som všetko cez 128 až 320 kbps mp3, nejaké ogg-y, flac, CD, hudobné DVD, DVD. Počúval som koľko som mohol a podľa chuti. Na mojom last.fm profile je to všetko pohromade. Čo si človek asi ihneď všimne, je zvláštne praskanie a nejaký divný zvuk u nízko bitratových skladieb. Niet sa čomu čudovať, na týchto slúchadlách som počul asi všetko čo sa počuť s mojim biednym sluchom dalo. Niekde je kompresia veľmi počuť. Samozrejme pri veľmi nízkych a veľmi vysokých frekvenciách. Mp3 do 192 kbps sa niekedy dajú v pohode počúvať, no nižšie kbps je už zlé. Na dobrý odposluch sú vhodné mp3 od 256 kbps. Tie zvuku až tak neublížili. Tých zopár ogg-ov čo mám, má bitrate okolo 120 kbps a nie je to žiadna sláva. Platí to isté čo pri 192 kbps mp3. Flac je radosť počúvať, ale nemám veľa skladieb v tomto formáte, len nejakú klasiku. Keďže mám celkom veľký priestor na hudbu, ripovať by som chcel už do tohto formátu. Aspoň tie kvalitné a obľúbené skladby a albumy. Audio na DVD je výborné. Rovnako ako aj sledovanie DVD filmov cez domáce kino (majú dosť dlhý kábel). Doma máme len stredotriedny Thomson, no aj tak to znelo celkom dobre. Na nejakom AV receiver-i YAMAHA s 7x100 W to musí byť iná káva.

Nebol som si istý ako slúchadlá utiahne moja zvukovka SoundMAX na notebook-u. Poradila si s nimi celkom dobre. Nechcelo by sa mi kupovať stereo zosilňovač a zapratávať miesto na stole. K tomu ďalšie magnetické pole. S iPod-om hrali slúchadlá ešte hlasnejšie a zvuk bol skvelý. Pri vysokej impedancií však dôjde k rýchlejšej spotrebe energie. Tieto slúchadlá však nie sú určené k prenosnému audiu.

Pre mňa sú HD 555 najlepšie slúchadlá, aké som mal na hlave a zároveň referenčné pre všetky ostatné. Po týždni som si na ich zvuk celkom zvykol a veľmi mi vyhovuje. Aj keď som počul HD 650, nemôžem ich porovnať z dôvodu celkového času, počas ktorého sedeli na mojej hlave. 650-ky som len skúšal, no 555-ky som naozaj počul. A počúvam stále, aj teraz (hrá mi Nirvana live), a dúfam, že mi vydržia veľmi dlho. Nenašiel som na nich jedinú chybu. Po týždni počúvania 5/5.


Dobré linky:
http://avforum.zive.cz/
http://www.headphone.com/products/headphones/full-size/sennheiser-hd-555.php
http://www.dansdata.com/hd555.htm

Comments

Popular posts from this blog

First Hawaii, then Oregon

Why? Hawaii - the international conference on MR (ISMRM) happened to be in Honolulu in 2017. Oregon - to counterbalance volcanic islands with sunny beaches and volcanic mountain with snow.

Part One: No Glamping in Hawaiian Islands

Island One: KauaiAfter comfy 24-hour economy flights with Eva and Fabian, and just as I started to watch Moana, we landed in Lihue (Kauai). I assembled with Pedro, we took a rental car and quickly found our room in cosy Kauai Palms Hotel. For lunch next day we met Andrea in Kapaa and together we headed to see Wailua Falls, not far from Lihue. We left Andrea in Kapaa later that day and for our next night we were going to camp at Koke'e State Park Campground (thanks Evka for help with fixing my tent!). The night was very cold, roosters were loud and views from Kalalau Lookout were astonishing! It was time to warm up and see some beach so we decided to get a nice cup of coffee and visit a beach with restricted access for rental cars - Barking Sands Beach in 

Yamaha S08 - sticky keys repair

My keyboard Yamaha S08 suffered from several "sticky keys" disease already a year, perhaps more. That saying, I am pretty bad piano player. However, I like to have my devices fully functional for any cases.
I have found a very helpful guide, but with no photos. I made some for better visualization of the repair.
First, I unfastened all screws from both sides:

Second, I unfastened all screws from a wooden base plate which were holding the part with electronics.


Then I unfastened the golden screws holding the whole keyboard to the wood. The keyboard was now accessible from both sides.

The last step is described in the following video. It was just removing the sticky keys and reinserting them without a metal spring coming inside. The end of the metal spring has been left outside of the key:


So far it works well!

Zaťal som si do prsta

V duchu "naštiepaj drevo nech nevyhasne", som sa chystal udržiavať oheň pred opekačkou. V tom som dostal akýsi výpadok koordinácie a sekera letela pár milimetrov od cieľa. Zasiahla ukazovák na ľavej ruke. A ako to už býva zvykom, všade plno krvi a zveličovania.

Nuž zutekal som do domu a nad vaňou (do ktorej kvapkala krv) som si ranu umyl vo vlažnej vode. Stiahol som si ju leukoplastom a obviazal obväzom. Popritom som zjedol sladkú tyčinku, pretože som mal asi hypoglykémiu, a takmer som omdlel. Nakoniec všetko dobre dopadlo a aj sa opekalo.

Odvtedy prešiel asi mesiac a počas hojenia rany som si len tak pre zábavu fotil celý hojaci proces zvonka. Rana sa dobre zahojila, pamiatkou bude malá ryha, ktorá sa už asi nevyhladí do pôvodne dokonalého povrchu môjho ľavého ukazováka.

Popritom bolo však celkom zaujímavé zopakovať si proces zrážania krvi a zastavenia krvácania. Po poranení prsta začala celkom húfne tiecť krv. Pravdu povediac, čakal som to. Trafil som sa len do kože a možno p…