Skip to main content

Fotoaparát/webkamera na astrofoto

Už pri pozorovaní čiastočného zatmenia slnka v piatok, som si spomenul, že som kedysi chcel prerobiť náš starý prvý digitálny fotoaparát na fotenie astrosnímok pomocou teleskopu. Amatérskej astronómií sa už veľmi nevenujem, teleskopy zapadajú prachom, ale predsa mi to dnes nedalo a pustil som sa do výroby "CCD kamery".
Pred výrobou (ak by to chcel niekto skúšať s webkamerou všeobecne) odporúčam prečítať si články docenta Kundracika na jeho webovej stránke. Široko ďaleko najlepší návod a úvod do digitálnej astrofotografie webkamerou. Na nete sú všelijaké návody pre webkamery Logitech, Philips, ktoré sa používajú asi najčasťejšie. Možno treba povedať, že používali, pretože ten, kto to myslí s astronomickými snímkami trochu vážnejšie, si už môže kúpiť dobrú DSLR zrkadlovku sa celkom rozumné peniaze. Ja som nemal webkameru v pravom zmysle slova, ale digitálny foťák, ktorý vie byť aj webkamerou. Volá sa Mercury Deluxe Classic Cam, 2.1 Mpixel. Doniesol ho oco asi pred piatimi rokmi a vtedy som žasol nad malým LCD displejom, na ktorom som videl fotku a fotil som všetko okolo mňa. Neskôr som o to všetko aj prišiel pri inštalácií mojej prvej linuxovej distribúcie (Mandrake 9.2). Ale to je iný príbeh.
Takto vyzeral fotoaparát na začiatku:


Keďže sa tento fotoaparát dnes už na nič nepoužíva, bol som rozhodnutý, že objektív odstránim a CCD čip umiestnim do ohniska teleskopu. Po odstránení krytu:


O napájanie fotoaparátu sa stará USB, takže puzdro na batérie som nemusel riešiť. Asi najťažším problémom dnes bolo jeho pevné uchytenie do okulárového výťahu. Našiel som časť púzdra z pokazenej Barlowovej šošovky a tú som pripevnil k CCD čipu. Najskôr som ju pripevnil pomocou modelárskeho lepidla, no spoj vydržal asi minútu. Potom som použil Chemoprén Extrém a celé to zaťažil asi na hodinu (prečkal som v garáži búrku). Spoj sa zdal byť v poriadku a šiel som ho pripevniť k teleskopu.


Pripevnil som ho na Newton. Na získavanie snímok som použil program Yawcam. Je napísaný v Jave a zatiaľ vyzerá dobre. Uvidím po prvej astrosnímke.


Bohužial sa po niekoľkých minútach začal spoj na pripevnenej webkamere rozširovať. Lepidlo asi nebolo ešte dobre zaschnuté. Podľa výrobcu by malo schnúť 24 hodín, ale ja som bol netrpezlivý a dodatočne som potom webkameru prilepil lepiacou páskou. Prvá snímka, ktorú som zhotovil, je vrchol vysielača, ktorý vidím z okna:


Snažil som za čo najlepšie zaostriť, no výsledok nebol teda bohvieaký. Pripísal som to "rozladenému" Newtonu a trojitému sklu v okne. Vymenil som ho za refraktor a výsledná snímka sa možno trochu zlepšila:V každom prípade žiadna sláva. Obidve snímky som niekoľko minút zaostroval. Žeby to okno? Zobral som teda refraktor na terasu a zamieril na smetisko, asi 1 km vzdušnou čiarou. Výsledná snímka sa mi páčila oveľa viac ako tie dve predošlé:


Dokonca som tam zazrel pohyb nejakého psíka. Veselé. Celkovo sa mi rozlíšenie a ostrosť snímky pozdávali. Predchádzajúce snímky sú v rozlíšení 320x240 pixelov. No zistil som neskôr, že webkamera dokáže snímať aj v rozlíšení 640x480. Zamieril som s novým rozlíšením na strechu:Táto snímka sa mi tiež pozdávala. Je celkom ostrá, takže refraktor nie je poškodený. Pred snímaním som ešte webkameru na refraktor pripevnil páskou:


Som zvedavý, či sa mi podarí aj nejaká skutočná astrosnímka. Dnes to vyzerá byť na celkom dobrú bezoblačnú pobúrkovú noc a malo by byť vidno Jupiter. Refraktor ma čaká naterase, idem skúšať.

Comments

Popular posts from this blog

First Hawaii, then Oregon

Why? Hawaii - the international conference on MR (ISMRM) happened to be in Honolulu in 2017. Oregon - to counterbalance volcanic islands with sunny beaches and volcanic mountain with snow.

Part One: No Glamping in Hawaiian Islands

Island One: KauaiAfter comfy 24-hour economy flights with Eva and Fabian, and just as I started to watch Moana, we landed in Lihue (Kauai). I assembled with Pedro, we took a rental car and quickly found our room in cosy Kauai Palms Hotel. For lunch next day we met Andrea in Kapaa and together we headed to see Wailua Falls, not far from Lihue. We left Andrea in Kapaa later that day and for our next night we were going to camp at Koke'e State Park Campground (thanks Evka for help with fixing my tent!). The night was very cold, roosters were loud and views from Kalalau Lookout were astonishing! It was time to warm up and see some beach so we decided to get a nice cup of coffee and visit a beach with restricted access for rental cars - Barking Sands Beach in 

Yamaha S08 - sticky keys repair

My keyboard Yamaha S08 suffered from several "sticky keys" disease already a year, perhaps more. That saying, I am pretty bad piano player. However, I like to have my devices fully functional for any cases.
I have found a very helpful guide, but with no photos. I made some for better visualization of the repair.
First, I unfastened all screws from both sides:

Second, I unfastened all screws from a wooden base plate which were holding the part with electronics.


Then I unfastened the golden screws holding the whole keyboard to the wood. The keyboard was now accessible from both sides.

The last step is described in the following video. It was just removing the sticky keys and reinserting them without a metal spring coming inside. The end of the metal spring has been left outside of the key:


So far it works well!

Inspiring music in Casey Neistat's vlogs

After watching a few vlogs by Casey Neistat on Youtube, I couldn't help notice the well-chosen music in the background. Particularly music by one artist named Julian Avila. Here is his music: https://soundcloud.com/julian_avila
Inspired, I took several months old videos I shot on GoPro Hero 2 when I was biking to Kahlenberg in the rain. After a few hours and two whiskeys, this came from my computer: