Skip to main content

Fotoaparát/webkamera na astrofoto

Už pri pozorovaní čiastočného zatmenia slnka v piatok, som si spomenul, že som kedysi chcel prerobiť náš starý prvý digitálny fotoaparát na fotenie astrosnímok pomocou teleskopu. Amatérskej astronómií sa už veľmi nevenujem, teleskopy zapadajú prachom, ale predsa mi to dnes nedalo a pustil som sa do výroby "CCD kamery".
Pred výrobou (ak by to chcel niekto skúšať s webkamerou všeobecne) odporúčam prečítať si články docenta Kundracika na jeho webovej stránke. Široko ďaleko najlepší návod a úvod do digitálnej astrofotografie webkamerou. Na nete sú všelijaké návody pre webkamery Logitech, Philips, ktoré sa používajú asi najčasťejšie. Možno treba povedať, že používali, pretože ten, kto to myslí s astronomickými snímkami trochu vážnejšie, si už môže kúpiť dobrú DSLR zrkadlovku sa celkom rozumné peniaze. Ja som nemal webkameru v pravom zmysle slova, ale digitálny foťák, ktorý vie byť aj webkamerou. Volá sa Mercury Deluxe Classic Cam, 2.1 Mpixel. Doniesol ho oco asi pred piatimi rokmi a vtedy som žasol nad malým LCD displejom, na ktorom som videl fotku a fotil som všetko okolo mňa. Neskôr som o to všetko aj prišiel pri inštalácií mojej prvej linuxovej distribúcie (Mandrake 9.2). Ale to je iný príbeh.
Takto vyzeral fotoaparát na začiatku:


Keďže sa tento fotoaparát dnes už na nič nepoužíva, bol som rozhodnutý, že objektív odstránim a CCD čip umiestnim do ohniska teleskopu. Po odstránení krytu:


O napájanie fotoaparátu sa stará USB, takže puzdro na batérie som nemusel riešiť. Asi najťažším problémom dnes bolo jeho pevné uchytenie do okulárového výťahu. Našiel som časť púzdra z pokazenej Barlowovej šošovky a tú som pripevnil k CCD čipu. Najskôr som ju pripevnil pomocou modelárskeho lepidla, no spoj vydržal asi minútu. Potom som použil Chemoprén Extrém a celé to zaťažil asi na hodinu (prečkal som v garáži búrku). Spoj sa zdal byť v poriadku a šiel som ho pripevniť k teleskopu.


Pripevnil som ho na Newton. Na získavanie snímok som použil program Yawcam. Je napísaný v Jave a zatiaľ vyzerá dobre. Uvidím po prvej astrosnímke.


Bohužial sa po niekoľkých minútach začal spoj na pripevnenej webkamere rozširovať. Lepidlo asi nebolo ešte dobre zaschnuté. Podľa výrobcu by malo schnúť 24 hodín, ale ja som bol netrpezlivý a dodatočne som potom webkameru prilepil lepiacou páskou. Prvá snímka, ktorú som zhotovil, je vrchol vysielača, ktorý vidím z okna:


Snažil som za čo najlepšie zaostriť, no výsledok nebol teda bohvieaký. Pripísal som to "rozladenému" Newtonu a trojitému sklu v okne. Vymenil som ho za refraktor a výsledná snímka sa možno trochu zlepšila:V každom prípade žiadna sláva. Obidve snímky som niekoľko minút zaostroval. Žeby to okno? Zobral som teda refraktor na terasu a zamieril na smetisko, asi 1 km vzdušnou čiarou. Výsledná snímka sa mi páčila oveľa viac ako tie dve predošlé:


Dokonca som tam zazrel pohyb nejakého psíka. Veselé. Celkovo sa mi rozlíšenie a ostrosť snímky pozdávali. Predchádzajúce snímky sú v rozlíšení 320x240 pixelov. No zistil som neskôr, že webkamera dokáže snímať aj v rozlíšení 640x480. Zamieril som s novým rozlíšením na strechu:Táto snímka sa mi tiež pozdávala. Je celkom ostrá, takže refraktor nie je poškodený. Pred snímaním som ešte webkameru na refraktor pripevnil páskou:


Som zvedavý, či sa mi podarí aj nejaká skutočná astrosnímka. Dnes to vyzerá byť na celkom dobrú bezoblačnú pobúrkovú noc a malo by byť vidno Jupiter. Refraktor ma čaká naterase, idem skúšať.

Comments

Popular posts from this blog

Additional RAM to iMac and installation of some software and games

RAM upgrade

After Mac OS 9 updates I started to use this system. But after a short while I realized that I really need more RAM. It was almost impossible to work with more than one application. Therefore I was decided to buy 512 MB RAM.

I knew about one small shop with old computers on Favoritenstrasse (U6: between Taubstummengasse and Südtiroler Platz). I went there and asked about SDRAM PC100. Old but nice guy showed me some 512 MB modules for about 30 €. I didn't have so much money with me at that moment and I also wanted to visit that Mac shop once more. So I left the shop and forgot my umbrella there.

That Mac shop offered me the same kind of RAM for about 45-50 €. Hmm, .... No thanks. I went to my room and picked some money from bankomat. I returned to the computer shop and the seller offered me (except my umbrella - for free of course) one module for 24 €. It has not been tested yet. I have bought it and put in my iMac - and nothing happened. Bad, but I had to go to the school…

Windows 7 RC Ultimate on HP Compaq nx6110

I have never tried Vista on my laptop, because it is well suited for WinXP and I don't like Vista. But what if you can download the new Win 7 RC for free?

I'm using Windows XP since I have bought my old laptop HP Compaq nx6110 (1,4 Ghz Celeron M, 768 MB RAM). WinXP runs on this laptop really fast and smoothly, but I have turned every "eyecandy" off and it looks like old Win95 now. But I like this neutral look.

Last week I was closed in my room for two days installing and trying different Linux distributions. After this time I ended with Arch Linux installed on my hard drive - system was stable and either WiFi worked well. Then I realized, that I have spent so much time and done nothing useful. So I decided to work with WinXP and don't bother with other OS (like 2 weeks with Mac OS X a month ago).

But NO. Incidentally I got to this website and started immediately download the iso image. The download process ran in Java and I had download speed about 800 KB/s, that…

Yamaha S08 - sticky keys repair

My keyboard Yamaha S08 suffered from several "sticky keys" disease already a year, perhaps more. That saying, I am pretty bad piano player. However, I like to have my devices fully functional for any cases.
I have found a very helpful guide, but with no photos. I made some for better visualization of the repair.
First, I unfastened all screws from both sides:

Second, I unfastened all screws from a wooden base plate which were holding the part with electronics.


Then I unfastened the golden screws holding the whole keyboard to the wood. The keyboard was now accessible from both sides.

The last step is described in the following video. It was just removing the sticky keys and reinserting them without a metal spring coming inside. The end of the metal spring has been left outside of the key:


So far it works well!