Skip to main content

Čiastočné zatmenie slnka

O tohtoročné zatmenie slnka 1.8.2008 som sa dozvedel v deň, kedy mal nastať. Ráno som si pozeral na internete správy a náhodou som zazrel článok o zatmení. Počasie však vyzeralo na dážď, tak som sa s tým ďalej nezaoberal. V Bratislave malo začať okolo 10:46. O pol jedenástej sa počasie začalo zlepšovať, čakal som ešte pár minút či vytiahnuť teleskop. O 10:40 už bolo slnko len za "tenkým" mrakom a tak som sa rozhodol, že idem pozorovať toto nebeské divadielko.
V bordeli v našej letnej kuchynke som vylovil zaprášený lepkavý teleskop. Je to refraktor 60/700. Okulár som použil H 20 mm. Našťastie optika bola dobre zakrytá a relatívne čistá. Primontoval som ho na montáž spolu s na kolene vyrobeným stojanom na projekciu, zobral foťák a hľadal som slnko. Na papieri som ho uvidel už málo zakryté mesiacom. Fotil som svojim starým Olympusom C2500-L približne každých 5 minút. Prvá snímka bola zhotovená o 11:01, posledná o 12:39. Pri fotení papiera, na ktorom bolo slnko premietnuté, došlo k deformácií obrazu, pretože som fotil z ruky, mimo osi a papier nebol dokonale rovný. Na úpravu slnka do kruhovitého tvaru a zlepšenie kontrastu som použil Gimp a Picasu. Jednotlivé snímky som poskladal do finálneho obrázka:


Na prvých snímkoch je zachytený odchádzajúci mrak a tiež špina z okuláru. Ten som po prvých dvoch snímkoch vyčistil.
Pekné obrázky zatmenia sú priebežne uverejňované na Instantních anstronomických novinách.

Moje staré video z čiastočného zatmenia slnka - 11.8.1999.

Comments

Popular posts from this blog

First Hawaii, then Oregon

Why? Hawaii - the international conference on MR (ISMRM) happened to be in Honolulu in 2017. Oregon - to counterbalance volcanic islands with sunny beaches and volcanic mountain with snow.

Part One: No Glamping in Hawaiian Islands

Island One: KauaiAfter comfy 24-hour economy flights with Eva and Fabian, and just as I started to watch Moana, we landed in Lihue (Kauai). I assembled with Pedro, we took a rental car and quickly found our room in cosy Kauai Palms Hotel. For lunch next day we met Andrea in Kapaa and together we headed to see Wailua Falls, not far from Lihue. We left Andrea in Kapaa later that day and for our next night we were going to camp at Koke'e State Park Campground (thanks Evka for help with fixing my tent!). The night was very cold, roosters were loud and views from Kalalau Lookout were astonishing! It was time to warm up and see some beach so we decided to get a nice cup of coffee and visit a beach with restricted access for rental cars - Barking Sands Beach in 

Yamaha S08 - sticky keys repair

My keyboard Yamaha S08 suffered from several "sticky keys" disease already a year, perhaps more. That saying, I am pretty bad piano player. However, I like to have my devices fully functional for any cases.
I have found a very helpful guide, but with no photos. I made some for better visualization of the repair.
First, I unfastened all screws from both sides:

Second, I unfastened all screws from a wooden base plate which were holding the part with electronics.


Then I unfastened the golden screws holding the whole keyboard to the wood. The keyboard was now accessible from both sides.

The last step is described in the following video. It was just removing the sticky keys and reinserting them without a metal spring coming inside. The end of the metal spring has been left outside of the key:


So far it works well!

Inspiring music in Casey Neistat's vlogs

After watching a few vlogs by Casey Neistat on Youtube, I couldn't help notice the well-chosen music in the background. Particularly music by one artist named Julian Avila. Here is his music: https://soundcloud.com/julian_avila
Inspired, I took several months old videos I shot on GoPro Hero 2 when I was biking to Kahlenberg in the rain. After a few hours and two whiskeys, this came from my computer: