Skip to main content

Sennheiser PX 100

Už len pár dní ma delí od nasadenia Sennheiser-ov HD 555 na moju hlavu. Zdá sa mi to už hrozne dlho. Takmer tri roky sa so spolužiakom chystáme kúpiť slúchadlá tejto nemeckej značky. K nej asi netreba nič dodávať, kto sa trocha vyzná, vie o čom je reč. Koncom jari, tesne pred štátnicami, som dostal ponuku kúpiť nejaké Senny v USA takmer za polovicu. Čakal som tri mesiace a nič z toho. Nakoniec som to vybavil cez kamaráta (thx Palo). Zo všetkého čo som si prečítal, 555-ky by mali byť dosť dobré slúchadlá.

Spolužiak objednal PX 100-vky pre kamaráta a dnes ich bol vyzdvihnúť. A že ich rovno vyskúšame. Doniesol som do školy diskmen Philips AZT 9230 . Po doobedňajšej prednáške sme zašli do prázdneho labáku a rozbalili a zapojili "aparatúru". Priniesol som nejaké CD, aby sme si vypočuli bezstratové hudobné stopy, ako ich pán zvukár na disk ponakladal. Slúchadlá sme prepojili ešte cez malý kábel s regulátorom hlasitosti. Možno to nebol najlepší nápad, ale to sme neriešili.


Púzdro, v ktorom boli slúchadlá umiestnené, bolo nádherné a vyzeralo dosť prakticky. Keď už takéto slúchadlá, tak na dlho a uloženie v puzdre ich vek určite predĺži. Slúchadlá sú primárne určené k prenosnému audiu a tak sme nečakali nejaký Hi-Fi zázrak. Navyše ja zle počujem a nemali sme veľa času. Teda aspoň ja nie a ešte k tomu nás "vyrušila" doktorka. Ja som veselo počúval hudbu a až spolužiak ma upozornil, že by som mal radšej počúvať ju.

Teda moje hodnotenie je veľmi subjektívne a veľmi amatérske. V júli som mal na ušiach legendárne Koss Porta Pro, na ktorých som počúval nejaké popové skladby. Sú v rovnakej kategórií, tak som to, ale len z ďaleka, mohol porovnať. Ako prvé som počúval CD Johna Williamsa - Filmworks. Asi to nie je originálna kompilácia, skladby sú zrejme z iných nosičov. Toto CD som počul veľmi veľa krát a tak som asi vedel ako, čo a kedy hrá.

Prvá skladba bola téma z The Lost World: Jurassic Park. Začína duniacimi bubnami a vtedy ma zvuk ohromil. Krásne, naozaj dunivé basy, to som nečakal. Preskočil som na ďalšie overené skladby - E.T. Flying. Snažil som sa dobre započúvať, ale sláky a nejaká časť orchestra tam jednoducho chýbala. Popreskakoval som na ďalšie, no na klasickú hudbu tieto slúchadlá asi neboli veľmi stavané. A občas mi vadili masívne basy.
Ďalším CD bolo od Judas Priest - Angel of Retribution. Vypočul som si časti zo známych skladieb a táto hudba už znela o dosť lepšie. Gitary išli pekne vysoko, aj keď znova mi trocha vadili silné basy. Ale to už je vec môjho vkusu. Zo skúsenosti ale viem, že pri dlhodobejšom počúvaní už silnejšie basy lezú na nervy. Tento disk som mimochodom a zhodou okolností mal na jednej hi-fi výstave, kde som ho počúval na Sennheiser-och HD 650. Zážitok.
Posledný disk, ktorý som vopchal do prehrávača, bol od The Prodigy - Music for the Jilted Generation. Na túto hudbu som sa tešil. A bol som uspokojený. Teraz sa basy zneli pekne prirodzene, tiež výšky a celkovo to znelo veľmi dynamicky. Na tento druh hudby sa podľa môjho názoru veľmi hodili. Rád by som si vypočul na nich ešte hromadu elektronickej hudby, ale bolo treba ísť na prednášku. Za tých prá minút sa toho dalo vypočuť veľmi málo.

Spolužiak ich počúval na izbe a ich zvuk sa mu zdal stále lepší. Ja by som im dal asi, 8,5/10. Neviem čo je pravdy na 200 hodinovou rozohrávaní slúchadiel, ale určite si pri nich ucho zvykne na ich reprodukciu. Môže to byť aj v tomto prípade. Viacmenej ma tieto slúchadlá dostali až pri elektronickej hudbe, čo je škoda, lebo mám pomerne široký záber. Oproti Koss Porta Pro sa mi zdali trocha prirodzenejšie, ale niekedy s až silnejšími basami. Komu sa chce, môže si obe slúchadlá porovnávať zhora, zdola.

Dodatok:
Slúchadlá som ešte mohol počúvnuť na tretí deň cez notebook. Tentoraz bez kábla s regulátorom hlasitosti. Počúval som mp3 kvality 256 a 320 kbps a jeden flac s Bachom. Hudbu som zvolil celkom pestro: The Dø, D. Kay, Pat Metheny, Dream Theatre, Dimmu Borgir, Commix, Danny Elfman, Nicholas Hooper, Trans-Siberian Orchestra, The Bird and the bee. Urobili na mňa väčší dojem. Celkovo by som im dal 4.5/5. Keby som si mal kúpiť supraaurálne slúchadlá, vypočul by som si podľa možnosti aj iné, ale PX 100-ky by boli horúcim favoritom.

Ozajstné recenzie:
http://avmania.zive.cz/default.aspx?server=1&article=595
http://avforum.zive.cz/viewtopic.php?f=1712&t=759905
http://www.mp3.sk/sennheiser-px-100-pr-2262.html
http://www.headphone.com/products/headphones/earpad/sennheiser-px-100.php

Comments

Popular posts from this blog

Additional RAM to iMac and installation of some software and games

RAM upgrade

After Mac OS 9 updates I started to use this system. But after a short while I realized that I really need more RAM. It was almost impossible to work with more than one application. Therefore I was decided to buy 512 MB RAM.

I knew about one small shop with old computers on Favoritenstrasse (U6: between Taubstummengasse and Südtiroler Platz). I went there and asked about SDRAM PC100. Old but nice guy showed me some 512 MB modules for about 30 €. I didn't have so much money with me at that moment and I also wanted to visit that Mac shop once more. So I left the shop and forgot my umbrella there.

That Mac shop offered me the same kind of RAM for about 45-50 €. Hmm, .... No thanks. I went to my room and picked some money from bankomat. I returned to the computer shop and the seller offered me (except my umbrella - for free of course) one module for 24 €. It has not been tested yet. I have bought it and put in my iMac - and nothing happened. Bad, but I had to go to the school…

Yamaha S08 - sticky keys repair

My keyboard Yamaha S08 suffered from several "sticky keys" disease already a year, perhaps more. That saying, I am pretty bad piano player. However, I like to have my devices fully functional for any cases.
I have found a very helpful guide, but with no photos. I made some for better visualization of the repair.
First, I unfastened all screws from both sides:

Second, I unfastened all screws from a wooden base plate which were holding the part with electronics.


Then I unfastened the golden screws holding the whole keyboard to the wood. The keyboard was now accessible from both sides.

The last step is described in the following video. It was just removing the sticky keys and reinserting them without a metal spring coming inside. The end of the metal spring has been left outside of the key:


So far it works well!

Windows 7 RC Ultimate on HP Compaq nx6110

I have never tried Vista on my laptop, because it is well suited for WinXP and I don't like Vista. But what if you can download the new Win 7 RC for free?

I'm using Windows XP since I have bought my old laptop HP Compaq nx6110 (1,4 Ghz Celeron M, 768 MB RAM). WinXP runs on this laptop really fast and smoothly, but I have turned every "eyecandy" off and it looks like old Win95 now. But I like this neutral look.

Last week I was closed in my room for two days installing and trying different Linux distributions. After this time I ended with Arch Linux installed on my hard drive - system was stable and either WiFi worked well. Then I realized, that I have spent so much time and done nothing useful. So I decided to work with WinXP and don't bother with other OS (like 2 weeks with Mac OS X a month ago).

But NO. Incidentally I got to this website and started immediately download the iso image. The download process ran in Java and I had download speed about 800 KB/s, that…