23. 9. 2008

Sennheiser PX 100

Už len pár dní ma delí od nasadenia Sennheiser-ov HD 555 na moju hlavu. Zdá sa mi to už hrozne dlho. Takmer tri roky sa so spolužiakom chystáme kúpiť slúchadlá tejto nemeckej značky. K nej asi netreba nič dodávať, kto sa trocha vyzná, vie o čom je reč. Koncom jari, tesne pred štátnicami, som dostal ponuku kúpiť nejaké Senny v USA takmer za polovicu. Čakal som tri mesiace a nič z toho. Nakoniec som to vybavil cez kamaráta (thx Palo). Zo všetkého čo som si prečítal, 555-ky by mali byť dosť dobré slúchadlá.

Spolužiak objednal PX 100-vky pre kamaráta a dnes ich bol vyzdvihnúť. A že ich rovno vyskúšame. Doniesol som do školy diskmen Philips AZT 9230 . Po doobedňajšej prednáške sme zašli do prázdneho labáku a rozbalili a zapojili "aparatúru". Priniesol som nejaké CD, aby sme si vypočuli bezstratové hudobné stopy, ako ich pán zvukár na disk ponakladal. Slúchadlá sme prepojili ešte cez malý kábel s regulátorom hlasitosti. Možno to nebol najlepší nápad, ale to sme neriešili.


Púzdro, v ktorom boli slúchadlá umiestnené, bolo nádherné a vyzeralo dosť prakticky. Keď už takéto slúchadlá, tak na dlho a uloženie v puzdre ich vek určite predĺži. Slúchadlá sú primárne určené k prenosnému audiu a tak sme nečakali nejaký Hi-Fi zázrak. Navyše ja zle počujem a nemali sme veľa času. Teda aspoň ja nie a ešte k tomu nás "vyrušila" doktorka. Ja som veselo počúval hudbu a až spolužiak ma upozornil, že by som mal radšej počúvať ju.

Teda moje hodnotenie je veľmi subjektívne a veľmi amatérske. V júli som mal na ušiach legendárne Koss Porta Pro, na ktorých som počúval nejaké popové skladby. Sú v rovnakej kategórií, tak som to, ale len z ďaleka, mohol porovnať. Ako prvé som počúval CD Johna Williamsa - Filmworks. Asi to nie je originálna kompilácia, skladby sú zrejme z iných nosičov. Toto CD som počul veľmi veľa krát a tak som asi vedel ako, čo a kedy hrá.

Prvá skladba bola téma z The Lost World: Jurassic Park. Začína duniacimi bubnami a vtedy ma zvuk ohromil. Krásne, naozaj dunivé basy, to som nečakal. Preskočil som na ďalšie overené skladby - E.T. Flying. Snažil som sa dobre započúvať, ale sláky a nejaká časť orchestra tam jednoducho chýbala. Popreskakoval som na ďalšie, no na klasickú hudbu tieto slúchadlá asi neboli veľmi stavané. A občas mi vadili masívne basy.
Ďalším CD bolo od Judas Priest - Angel of Retribution. Vypočul som si časti zo známych skladieb a táto hudba už znela o dosť lepšie. Gitary išli pekne vysoko, aj keď znova mi trocha vadili silné basy. Ale to už je vec môjho vkusu. Zo skúsenosti ale viem, že pri dlhodobejšom počúvaní už silnejšie basy lezú na nervy. Tento disk som mimochodom a zhodou okolností mal na jednej hi-fi výstave, kde som ho počúval na Sennheiser-och HD 650. Zážitok.
Posledný disk, ktorý som vopchal do prehrávača, bol od The Prodigy - Music for the Jilted Generation. Na túto hudbu som sa tešil. A bol som uspokojený. Teraz sa basy zneli pekne prirodzene, tiež výšky a celkovo to znelo veľmi dynamicky. Na tento druh hudby sa podľa môjho názoru veľmi hodili. Rád by som si vypočul na nich ešte hromadu elektronickej hudby, ale bolo treba ísť na prednášku. Za tých prá minút sa toho dalo vypočuť veľmi málo.

Spolužiak ich počúval na izbe a ich zvuk sa mu zdal stále lepší. Ja by som im dal asi, 8,5/10. Neviem čo je pravdy na 200 hodinovou rozohrávaní slúchadiel, ale určite si pri nich ucho zvykne na ich reprodukciu. Môže to byť aj v tomto prípade. Viacmenej ma tieto slúchadlá dostali až pri elektronickej hudbe, čo je škoda, lebo mám pomerne široký záber. Oproti Koss Porta Pro sa mi zdali trocha prirodzenejšie, ale niekedy s až silnejšími basami. Komu sa chce, môže si obe slúchadlá porovnávať zhora, zdola.

Dodatok:
Slúchadlá som ešte mohol počúvnuť na tretí deň cez notebook. Tentoraz bez kábla s regulátorom hlasitosti. Počúval som mp3 kvality 256 a 320 kbps a jeden flac s Bachom. Hudbu som zvolil celkom pestro: The Dø, D. Kay, Pat Metheny, Dream Theatre, Dimmu Borgir, Commix, Danny Elfman, Nicholas Hooper, Trans-Siberian Orchestra, The Bird and the bee. Urobili na mňa väčší dojem. Celkovo by som im dal 4.5/5. Keby som si mal kúpiť supraaurálne slúchadlá, vypočul by som si podľa možnosti aj iné, ale PX 100-ky by boli horúcim favoritom.

Ozajstné recenzie:
http://avmania.zive.cz/default.aspx?server=1&article=595
http://avforum.zive.cz/viewtopic.php?f=1712&t=759905
http://www.mp3.sk/sennheiser-px-100-pr-2262.html
http://www.headphone.com/products/headphones/earpad/sennheiser-px-100.php

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára