Skip to main content

Font rendering

Asi mesiac dozadu som si na notebook (HP Compaq nx6110) nainštaloval hackintosh Mac OS X 10.4.8 [JaS]. Táto verzia je veľmi stabilná a existuje k nej veľa návodov pre rôzny hardvér. Mac OS X sa mi veľmi páči, preto som sa ani po dvoch týždňoch nevzdal a výsledom je skutočne dobre bežiaca verzia na mojom PC notebooku. Veľa vecí sa dá dodatočne upraviť, možno aj tieto moje problémy, ale vyžaduje to veľa času a ten momentálne nemám.

Tak som sa rozhodol, že ho začnem používať. Okrem zvukovky (nefunguje jack sense) beží všetko ako po masle - WiFi, hardvérová akcelerácia, USB, ethernet, atď. So zvukovkou som sa celkom zmieril, ide len o to, že po pripojení slúchadiel hrajú aj reproduktory.
Nezmieril som sa však s veľmi divnou akceleráciou myšky, ktorú som ani po nainštalovaní jednej fajn aplikácie nedokázal dať do mojich želaných hodnôt. Touch pad funguje lepšie a prirodzenejšie ako myš.

Potom mi však udrelo do očí zobrazovanie textu. Upravil som nejaké systémové nastavenia no písma sa renderovali otrasne. Resp. na mojom monitore 1024x768 som sa na to nemohol dlhšie pozerať. Vyčítal som niekde, že je na to častá kritika (aspoň pre Tigra). Apple používa iný rendering (AAT - Apple Advanced Typography), ktorý sa hodí viac na spracovanie grafiky (processing, DTP), kým Microsoft používa veľmi čistý a ostrý rendering na presné zobrazovanie písma napríklad pri prezeraní webových stránok.

Pre svoje potešenie som spravil 3 screenshoty z: Windows XP SP3, Ubuntu 9.04 a Max OS X 10.4.8. Nastavenia boli pôvodné, s minimálnymi zmenami (nastavenie pre LCD monitor). Vo Windowse som akurát aktivoval ClearType. Text je zväčšený na 200 % bez interpolácie.

Z tohto porovnania mi vychádza, že rendering od Microsoftu je veľmi presný a čistý, čo je aj vidieť na normálnom zväčšení a pri prezeraní webstránok. Ubuntu má tiež veľmi pekné zobrazovanie, niečo medzi ClearType-om a AAT.

Pre moje potreby je ClearType skutočne najkrajším zobrazením písma. Určite je to aj vec zvyku a veľkosti monitora. Na vyššom rozlíšení sa to až tak veľmi neprejaví a majitelia Leoparda túto dilemu možno vôbec nemusia riešiť. Pre mňa je to dosť podstatné a uvažujem že si znova nainštalujem namiesto Mac OS X Ubuntu 9.04.

Dodatok 19.5.: Dnes som pracoval s 24" polykarbonátovým iMac-om s Leopardom a tento rozdiel v renderingu som zbadal aj tam. Pri menších písmach sa to prejavilo aj na takom veľkom displeji.

Comments

Popular posts from this blog

Additional RAM to iMac and installation of some software and games

RAM upgrade

After Mac OS 9 updates I started to use this system. But after a short while I realized that I really need more RAM. It was almost impossible to work with more than one application. Therefore I was decided to buy 512 MB RAM.

I knew about one small shop with old computers on Favoritenstrasse (U6: between Taubstummengasse and Südtiroler Platz). I went there and asked about SDRAM PC100. Old but nice guy showed me some 512 MB modules for about 30 €. I didn't have so much money with me at that moment and I also wanted to visit that Mac shop once more. So I left the shop and forgot my umbrella there.

That Mac shop offered me the same kind of RAM for about 45-50 €. Hmm, .... No thanks. I went to my room and picked some money from bankomat. I returned to the computer shop and the seller offered me (except my umbrella - for free of course) one module for 24 €. It has not been tested yet. I have bought it and put in my iMac - and nothing happened. Bad, but I had to go to the school…

Windows 7 RC Ultimate on HP Compaq nx6110

I have never tried Vista on my laptop, because it is well suited for WinXP and I don't like Vista. But what if you can download the new Win 7 RC for free?

I'm using Windows XP since I have bought my old laptop HP Compaq nx6110 (1,4 Ghz Celeron M, 768 MB RAM). WinXP runs on this laptop really fast and smoothly, but I have turned every "eyecandy" off and it looks like old Win95 now. But I like this neutral look.

Last week I was closed in my room for two days installing and trying different Linux distributions. After this time I ended with Arch Linux installed on my hard drive - system was stable and either WiFi worked well. Then I realized, that I have spent so much time and done nothing useful. So I decided to work with WinXP and don't bother with other OS (like 2 weeks with Mac OS X a month ago).

But NO. Incidentally I got to this website and started immediately download the iso image. The download process ran in Java and I had download speed about 800 KB/s, that…

Yamaha S08 - sticky keys repair

My keyboard Yamaha S08 suffered from several "sticky keys" disease already a year, perhaps more. That saying, I am pretty bad piano player. However, I like to have my devices fully functional for any cases.
I have found a very helpful guide, but with no photos. I made some for better visualization of the repair.
First, I unfastened all screws from both sides:

Second, I unfastened all screws from a wooden base plate which were holding the part with electronics.


Then I unfastened the golden screws holding the whole keyboard to the wood. The keyboard was now accessible from both sides.

The last step is described in the following video. It was just removing the sticky keys and reinserting them without a metal spring coming inside. The end of the metal spring has been left outside of the key:


So far it works well!