1. 5. 2009

Font rendering

Asi mesiac dozadu som si na notebook (HP Compaq nx6110) nainštaloval hackintosh Mac OS X 10.4.8 [JaS]. Táto verzia je veľmi stabilná a existuje k nej veľa návodov pre rôzny hardvér. Mac OS X sa mi veľmi páči, preto som sa ani po dvoch týždňoch nevzdal a výsledom je skutočne dobre bežiaca verzia na mojom PC notebooku. Veľa vecí sa dá dodatočne upraviť, možno aj tieto moje problémy, ale vyžaduje to veľa času a ten momentálne nemám.

Tak som sa rozhodol, že ho začnem používať. Okrem zvukovky (nefunguje jack sense) beží všetko ako po masle - WiFi, hardvérová akcelerácia, USB, ethernet, atď. So zvukovkou som sa celkom zmieril, ide len o to, že po pripojení slúchadiel hrajú aj reproduktory.
Nezmieril som sa však s veľmi divnou akceleráciou myšky, ktorú som ani po nainštalovaní jednej fajn aplikácie nedokázal dať do mojich želaných hodnôt. Touch pad funguje lepšie a prirodzenejšie ako myš.

Potom mi však udrelo do očí zobrazovanie textu. Upravil som nejaké systémové nastavenia no písma sa renderovali otrasne. Resp. na mojom monitore 1024x768 som sa na to nemohol dlhšie pozerať. Vyčítal som niekde, že je na to častá kritika (aspoň pre Tigra). Apple používa iný rendering (AAT - Apple Advanced Typography), ktorý sa hodí viac na spracovanie grafiky (processing, DTP), kým Microsoft používa veľmi čistý a ostrý rendering na presné zobrazovanie písma napríklad pri prezeraní webových stránok.

Pre svoje potešenie som spravil 3 screenshoty z: Windows XP SP3, Ubuntu 9.04 a Max OS X 10.4.8. Nastavenia boli pôvodné, s minimálnymi zmenami (nastavenie pre LCD monitor). Vo Windowse som akurát aktivoval ClearType. Text je zväčšený na 200 % bez interpolácie.

Z tohto porovnania mi vychádza, že rendering od Microsoftu je veľmi presný a čistý, čo je aj vidieť na normálnom zväčšení a pri prezeraní webstránok. Ubuntu má tiež veľmi pekné zobrazovanie, niečo medzi ClearType-om a AAT.

Pre moje potreby je ClearType skutočne najkrajším zobrazením písma. Určite je to aj vec zvyku a veľkosti monitora. Na vyššom rozlíšení sa to až tak veľmi neprejaví a majitelia Leoparda túto dilemu možno vôbec nemusia riešiť. Pre mňa je to dosť podstatné a uvažujem že si znova nainštalujem namiesto Mac OS X Ubuntu 9.04.

Dodatok 19.5.: Dnes som pracoval s 24" polykarbonátovým iMac-om s Leopardom a tento rozdiel v renderingu som zbadal aj tam. Pri menších písmach sa to prejavilo aj na takom veľkom displeji.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára